برای مشاهده نتایج کلید Enter را بزنید

تداخل صنفی خوب است یا بد؟

دسترسی به داروهای عمومی بی‌نیاز از نسخه، قربانی سازوکارهای نامشخص فروش اینترنتی

به نقل از دنیای اقتصاد دو سه هفته پیش جمعی از داروخانه‌داران کشور از طریق لابی‌گری با وزارت بهداشت، ورود دیجی کالا را به فروش برخی داروهای عمومی که نیاز به نسخه پزشک ندارند ممنوع کرد. البته این فروشگاه آنلاین به دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ احکام دائمی برنامه‌های توسعه شکایت کرده و این تصمیم وزارت بهداشت را محدودیت نامتعارف در کسب‌وکار تلقی کرده است و باید منتظر ماند تا نتایج فعالیت‌های این کمیته که نمایندگان سران قوای سه‌گانه در آن حضور دارند، مشخص شود. داروخانه‌داران در مطالبی که در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر کردند، از ممنوعیت فروش هر نوع دارو در پلت‌فرم‌های آنلاین دفاع کردند.

 

موضوعی که شاید در مورد داروهای تخصصی که نیازمند توصیه پزشک یا داروساز است، مطلوب است و می‌تواند جلوی ریسک‌های پزشکی را بگیرد. اما آیا سلامت جامعه با خرید یک آسپرین یا استامینوفن از پلت‌فرم‌های فروش آنلاین به مخاطره می‌افتد اما اگر برای همان دارو در ایام فراگیری کرونا، متقاضی از خانه خارج شده و به داروخانه که طبیعتا محیطی آلوده‌تر است پا بگذارد، ایمنی مطلوب‌تری خواهد داشت؟ موضوع دیگر، شکایت اخیر اتحادیه خرازی‌فروشان به دیوان عدالت اداری بابت فروش لوازم بهداشتی و آرایشی در داروخانه‌هاست که واکنش انجمن داروسازان را به‌دنبال داشته است. دکتر محمد بقایی مشاور این انجمن در یادداشتی، این شکایت را وارد ندانسته و گفته داروخانه‌ها باید مجاز باشند در کنار دارو، فرآورده‌های آرایشی هم بفروشند. این در حالی است که اتحادیه خرازی‌فروشان که یکی از رسته‌های آن، لوازم بهداشتی و آرایشی است، اقدام داروخانه‌ها را مصداق مداخله شغلی دانسته است.

 

سوال مهم این است که اگر فروش آنلاین برخی داروهای عمومی با روش آنلاین، مشکل‌زا است و مورد اعتراض داروخانه‌داران، چرا خود همین صنف مدت‌هاست پا در کفش دیگران می‌کند و بخشی از فضای داروخانه را به فرآورده‌های بهداشتی و زیبایی اختصاص داده است؟ آیا داروخانه‌داران، خود داروخانه‌های کشورهای توسعه‌یافته را ندیده‌اند؟ و برایشان تعجب‌برانگیز نیست که در ایران بر خلاف دیگر کشورهای جهان، در داروخانه‌ها ماتیک و ریمل و لاک پاک‌کن نیز فروخته می‌شود؟ آیا فروش این قبیل کالاها، ربطی به این دارد که داروخانه توسط یک داروساز به عنوان مدیرفنی نظارت می‌شود؟ آیا سرمایه‌گذاری که کشور برای تربیت داروسازها کرده است، باید صرف نظارت بر فروش فرآورده‌های زیبایی و بهداشتی شود؟ حال آنکه مجموعه متخصصان داروسازی، دستاوردی در زمینه بومی‌سازی داخلی این فرآورده‌ها نداشته‌اند؟ و البته به دلایل فنی و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ غربی‌ها در زمینه R&D چنین کاری بعید است. به‌نظر می‌رسد موضوع تداخل صنفی، نیازمند یک برنامه‌ریزی راهبردی توسط قانون‌گذار است تا حدود و ثغور آن مشخص باشد. نه آنکه لابی‌گیری با یک وزیر یا معاون وزیر بتواند مرزهای مجاز برای فعالیت هر صنف را جابه‌جا کند. به‌ویژه آنکه متاسفانه جابه‌جایی مکرر مدیران بین شرکت‌های خصوصی و پست‌های دولتی، فضای نامناسبی برای سیاست‌گذاری‌هایی از این دست ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط

دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌وسوم؛ گفت‌و‌گو با دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌ودوم؛ گفت‌و‌گو با امیرحسین فقیهی، مدیرعامل لحظه‌نگار
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیستم؛ گفت‌و‌گو با علی الیاسی، مدیرعامل ابرآمد
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت هجدهم؛ گفت‌و‌گو با محمدرضا آقایا، مدیرعامل شرکت باسلام
پادکست زوم سئو 24 رضا شیرازی
پادکست زوم قسمت هفدهم؛ گفت‌و‌گو با رضا شیرازی، مدیرعامل شرکت سئو۲۴
پادکست زوم قسمت شانزدهم؛ گفت‌و‌گو با حمیدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت ایوند
پادکست زوم قسمت پانزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر علیرضا توکلی کاشی، متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم تخفیفان
پادکست زوم قسمت چهاردهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تخفیفان
پادکست زوم قسمت سیزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر سعید باجلان، عضو هیات علمی و متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم قسمت دوازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل سهام‌یاب
پادکست زوم قسمت یازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیران ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ
پادکست زوم قسمت دهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل میاره
پادکست زوم قسمت نهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل ابرآروان
پادکست زوم قسمت هشتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل پینکت
پادکست زوم همکاران سیستم
پادکست زوم قسمت هفتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل همکاران سیستم
اسنپ فود
پادکست زوم قسمت ششم؛ گفت‌و‌گو با رییس هیات مدیره اسنپ‌فود
پادکست زوم، قسمت پنجم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تپسی