برای مشاهده نتایج کلید Enter را بزنید

از قیمت خودروی صفر و کارکرده خبر دارید؟

با شتاب گرفتن خبرها و شایعات سیاسی و اتفاقات دیپلماتیک، قیمت ارز دوباره در دالان نوسانات روزانه افتاده است. معمولا اولین بازاری هم که متاثر از قیمت دلار دستخوش تغییرات هیجانی می‌شود، بازار خودرو است. در این وضعیت خریداران خودرو و مصرف‌کنندگان واقعی این بازار با یک پرسش کلیدی مواجه شدند: «قیمت واقعی خودروها را از کجا بدانیم؟» تا چندوقت پیش ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن در پلتفرم‌های آنلاین به این سرگردانی و بلاتکلیفی‌ها افزوده بود. حالا اما قیمت‌ها به آگهی‌ها برگشته و کاربران می‌توانند با چند کلیک ساده قیمت‌ها را روی همان آگهی‌های اینترنتی مشاهده کنند.

 

با این حال هنوز شاید پیدا کردن قیمت منصفانه خودروها دغدغه بزرگ‌تری باشد. برای این‌که بدانیم قیمت روز خودروهای صفر کیلومتر چقدر است یا به‌ طور خاص یک خودروی کارکرده چقدر ارزش دارد، دیوار یک راه‌حل خوب پیش پای ما گذاشته است. سرویس قیمت روز خودرو یک جدول کامل روی سایت دیوار است که قیمت انواع خودروهای صفر کیلومتر را در بازار به ما نشان می‌دهد؛ یعنی تمام خودروهای موجود در بازار به تفکیک دسته‌بندی شده‌اند و قیمت مدل صفر کیلومتر آن‌ها در بازار (و نه کارخانه) مقابل هر آیتم درج شده است. این جدول به طور روزانه و منظم به‌روزرسانی می‌شود و درصد تغییرات قیمت هر خودرو نسبت به روز قبل مقابل آن ثبت شده است. این‌طوری می‌توانیم بفهمیم روند قیمت خودروی مورد نظر ما نسبت به روز قبل صعودی بوده یا نزولی. قیمت‌های درج شده در این جدول نه بر اساس تخمین‌های بی‌حساب و کتاب واسطه‌ها و دلالان، بلکه طبق معامله‌های انجام شده و داده‌های نمایشگاه‌داران و نهادهای نظارتی به دست می‌آید. پایین هر مدل خودرو هم یک لینک برای وصل شدن به آگهی‌های موجود در دیوار از همان خودرو وجود دارد. به اضافه اینکه یک لینک دیگر هم قرار گرفته برای استعلام قیمت مدل کارکرده همان خودرو.

 

سرویس قیمت خودروی کارکرده هم مکانیزم جالبی دارد. شما اطلاعات مدل خودرو و سال ساخت و میزان کارکرد و وضعیت رنگ و بدنه را وارد می‌کنید و سیستم به صورت آنلاین، قیمت آن را برایتان تخمین می‌زند. جالب اینکه سیستم دیوار یک طیف گرافیکی طبق اطلاعات ورودی شما ترسیم می‌کند که حداقل قیمت منصفانه و حداکثر قیمت روی آن مشخص شده. هر قیمتی که بالاتر از سقف تعیین شده باشد طبعا از حد متعارف خارج است و هر چقدر هم از متوسط قیمت بازار پایین‌تر هم باشد، شما با توجه به اطلاعاتی که از طریق دیوار دریافت می‌کنید، متوجه آن شده و طبیعتا می‌توانید پس از بررسی و کسب اطمینان از اصالت محصول آن را خرید کنید. دیوار همچنین در جهت ارتقای کیفیت خرید خودرو برای کاربران خود سرویس «کارنامه» را راه‌اندازی کرده است. این سرویس، خودروی مورد نظر شما را در محل، کارشناسی فنی و قیمت‌گذاری دقیق می‌کند و ریسک خرید خودروی دست‌دوم را برای شما به نزدیک صفر می‌رساند.

 

فرآیند تخمین قیمت خودرو هم به این ترتیب است که دیوار با بهره‌گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی و جمع‌آوری داده‌های معاملات خودرو از مراکز ثبت اسناد و تعویض پلاک و… قیمت‌ها را تخمین می‌زند. بنابراین تا حد ممکن می‌توانیم بگوییم قیمت‌ها دقیق هستند، هرچند برای ارزیابی بهتر استفاده از سرویس کارنامه کمک می‌کند تا تکلیف قیمت خودرو در دیوار برای ما روشن شود. اگر قصد خرید خودرو دارید، با سرویس جدیدِ دیوار و وجود کارنامه، بازار خودرو در مشت شماست.

 

دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌وسوم؛ گفت‌و‌گو با دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌ودوم؛ گفت‌و‌گو با امیرحسین فقیهی، مدیرعامل لحظه‌نگار
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیستم؛ گفت‌و‌گو با علی الیاسی، مدیرعامل ابرآمد
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت هجدهم؛ گفت‌و‌گو با محمدرضا آقایا، مدیرعامل شرکت باسلام
پادکست زوم سئو 24 رضا شیرازی
پادکست زوم قسمت هفدهم؛ گفت‌و‌گو با رضا شیرازی، مدیرعامل شرکت سئو۲۴
پادکست زوم قسمت شانزدهم؛ گفت‌و‌گو با حمیدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت ایوند
پادکست زوم قسمت پانزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر علیرضا توکلی کاشی، متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم تخفیفان
پادکست زوم قسمت چهاردهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تخفیفان
پادکست زوم قسمت سیزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر سعید باجلان، عضو هیات علمی و متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم قسمت دوازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل سهام‌یاب
پادکست زوم قسمت یازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیران ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ
پادکست زوم قسمت دهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل میاره
پادکست زوم قسمت نهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل ابرآروان
پادکست زوم قسمت هشتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل پینکت
پادکست زوم همکاران سیستم
پادکست زوم قسمت هفتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل همکاران سیستم
اسنپ فود
پادکست زوم قسمت ششم؛ گفت‌و‌گو با رییس هیات مدیره اسنپ‌فود
پادکست زوم، قسمت پنجم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تپسی