زلکا از وجود ۱۴۲ هزار کسب‌وکار اینستاگرامی در ایران خبر می‌دهد

زلکا که یک پلتفرم رصد و پایش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در کشور است، بتازگی به روز رسانی برای گزارشی که پیشتر در زمستان ۱۳۹۹ منتشر کرده بود، بیرون داده است. این گزارش در رابطه با تاثیر اینترنت بر اقتصاد کلان بود.

زلکا در رابطه با این گزارش می‌گوید: پیرامون صحبت‌هایی که این روزها از طرح صیانت می‌شود، خالی از لطف نیست که از نظر علمی، تاثیر اینترنت آزاد و پرسرعت را بر اقتصاد کلان بررسی کنیم؛ با توجه به مطالعات انجام شده، نمی‌توان از تاثیر اینترنت باکیفیت بر رشد مثبت تولید ناخالص داخلی (GDP) چشم‌پوشی کرد.

در گزارش زلکا اطلاعات جالبی یافت می‌شود که در فضای متاثر از طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی که این روزها زیاد راجع به آن صحبت می‌شود، قابل تامل است.

بر اساس آنچه در گزارش زلکا آمده و در تصویر زیر قابل مشاهده است، در زمان انتشار گزارش در زمستان ۹۹ بیش از ۲۴ هزار کسب و کار بر بستر اینستاگرام و نیز تعداد ۴۵۰۰ در تلگرام در کشور مشغول به فعالیت بودند. زلکا در به روز رسانی خود می‌گوید در طی این ۵ ماه این ارقام ۴۵۵ درصد افزایش داشته و اکنون در حدود ۱۴۲ هزار کسب‌وکار در اینستاگرام و تعداد ۱۸ هزار در تلگرام مشغول فعالیت هستند. همین آمار حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در صورت محدود یا بسته شدن شبکه اینستاگرام کدام شبکه اجتماعی بومی توان پشتیبانی و پاسخ دادن به این نیاز بازار را دارد؟ این موضوع در حالیست که در کشور چین پلتفرم‌های شبکه اجتماعی سرگرمی همچون تیک تاک کاملا متفاوت از ایکامرس‌های سوار بر شبکه‌های اجتماعی هستند؛ همچون پیندودو یا تائوبائو که از محوریت سوشال در راستای کسب‌وکار و فروش کالا بهره می‌برند. به نظر می‌رسد در ایران این دو مفهوم به هم گره خورده‌اند و اینستاگرام که یک پلتفرم ذاتا سرگرمی محور است، بعد کسب‌وکاری بسیار قوی پیدا کرده که برخی آن را بزرگترین رقیب فروشگاه‌های آنلاین در کشور بر می‌شمارند و در این بازه هرگونه دستکاری آن باعث تحت تاثیر قرار دادن چند ده هزار کسب‌وکاری می‌شود که این گزارش به آن اذعان دارد.

در بخش دیگری از این گزارش پراکندگی فروشگاه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی در سطح کشور به تصویر کشیده شده است. گزارش می‌گوید بیشترین تعداد کسب‌وکارهای اینستاگرامی در استان تهران هستند.

در گزارش زلکا یکی از مورد بحث‌ترین مسائل فضای شبکه‌های اجتماعی فارسی که کاربران به آن پرداخته‌اند، موضوع سرعت و کیفیت دسترسی به اینترنت بیان شده که در راستای تبعات طرح صیانت، مروری بر آن خالی از لطف نیست. گزارش زلکا از اینجا قابل دریافت است.

link

مطالب مرتبط

سرآواخبرهاگزارش و تحلیل

تعطیلی کارخانه نوآوری آزادی؛ مدیرعامل سرآوا: امیدوار بودیم مذاکره معاونت علمی به نتیجه برسد

براساس بیانیه‌ای که پنج‌شنبه یازدهم آبان ۱۴۰۲ شرکت هم‌آوا منتشر کرد، شرکت آما، مالک ملک «کارخانه نوآوری آزادی» فرجه سی روزه برای تخلیه این مکان را به مستاجران آن
براساس بیانیه‌ای که پنج‌شنبه یازدهم آبان ۱۴۰۲ شرکت هم‌آوا منتشر کرد، شرکت آما، مالک ملک «کارخانه…

کارخانه نوآوری آزادی تا ۳۰ روز دیگر تعطیل می‌شود

شرکت هم‌آوا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت آما، مالک ملک «کارخانه نوآوری آزادی» فرجه سی روزه برای تخلیه این مرکز را به مستاجران آن داده است و کارخانه باید در
شرکت هم‌آوا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت آما، مالک ملک «کارخانه نوآوری آزادی» فرجه…

فرزین فردیس: «اتحادیه همکاری‌های دیجیتال خاورمیانه» یک پنجره فرصت جهانی است

طرح شکل‌گیری «اتحادیه همکاری‌های دیجیتال خاورمیانه» از سوی فعالان بخش خصوصی کشور و با تلاش اتاق بازرگانی تهران به تازگی مطرح شده است. فرزین فردیس، عضو هیات رییسه
طرح شکل‌گیری «اتحادیه همکاری‌های دیجیتال خاورمیانه» از سوی فعالان بخش خصوصی کشور و با تلاش اتاق…
خبرهااقتصاد دیجیتال

جلسه کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران؛ پیش‌نویس «نقشه راه دانش‌بنیان شدن اقتصاد» بررسی شد

جلسه کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران به منظور بررسی پیش‌نویس «نقشه راه دانش‌بنیان شدن اقتصاد» برگزار شد. در نخستین جلسه دوره جدید کمیسیون
جلسه کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران به منظور بررسی پیش‌نویس «نقشه راه دانش‌بنیان شدن…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم