برای مشاهده نتایج کلید Enter را بزنید

تبادل نظر کارشناسان رمزارز و بلاکچین در دورهمی کریپتویی

نخستین دورهمی کریپتویی فعالان حوزه بلاکچین و رمزارز به‌منظور به اشتراک گذاشتن دانش خِبرگان این حوزه، تبادل نظر درباره مسائل و اتفاقات مختلف در صنعت بلاکچین و توسعه این صنعت نوپا ازسوی مجموعه بلاک‌دیز و با حمایت و میزبانی نوبیتکس برگزار شد.

 

در این دورهمی که قرار است از این پس هر ماه برگزار شود، ابتدا مهدی مرتضوی با تحلیل چارت ماهانه بیت‌کوین، درباره شرایط فعلی گفت: «سناریوهای مختلفی برای بیت‌کوین وجود دارد که در قالب امواج الیوت قابل تحلیل هستند. ما بعد از هر پنج موج صعودی، سه موج اصلاحی داریم، اما درباره اینکه الان در کدام مرحله هستیم، نظرات متفاوت است.» مرتضوی درباره سناریوهای پیش روی قیمت بیت‌کوین گفت: «برخی معتقدند الان در اولین موج اصلاحی هستیم و ممکن است باز هم روند نزولی ادامه داشته باشد و برخی دیگر اعتقاد دارند اکنون بیت‌کوین در موج چهارم الیوت بوده و می‌تواند بار دیگر روند صعودی به خود بگیرد.»

 

در ادامه و پس از پرسش و پاسخ حاضران، آرش بدری درباره لزوم رعایت نکات امنیتی در بازار رمزارزها، گفت: «برای حفظ امنیت دارایی‌های رمزارزی موجود در کیف پول شخصی و پلتفرم‌های تبادل لازم است تا به چند نکته امنیتی توجه کنیم. مثلا برای امور مالی خود از ایمیل جداگانه‌ای استفاده کنیم و با ایمیل شخصی و عمومی خود حساب کاربری نسازیم. استفاده از مرورگر جداگانه برای ورود به کیف‌پول و حساب کاربری خود در پلتفرم‌ها باعث می‌شود کش و کوکی سابقه بازدیدمان از سایت‌های مختلف در اختیار دیگران قرار نگیرد.» بدری درباره نکات کلی و پرتکرار، افزود: «حفظ کلید خصوصی کیف‌پول‌ها، اعتماد نکردن به افراد ناشناس و کلیک نکردن روی لینک‌های مشکوک، تا حد زیادی می‌تواند امنیت دارایی‌های رمزارزی ما را افزایش بدهد.» او سپس راهکارهایی برای ارتقای امنیت کاربران رمزارزی ارائه کرد.

 

پس از او، ضیا صدر، درباره روش‌های حفظ حریم خصوصی گفت: «شبکه‌های بلاکچینی شفاف هستند و به صورت پیش‌فرض می‌توان تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها انجام می‌شود را مشاهده و رهگیری کرد. اما با استفاده از برخی تکنیک‌ها می‌توان مانع از رصد کامل تراکنش‌ها شد.» صدر به کسانی که تراکنش‌های سنگینی دارند و جلوگیری از رصد آنها برایشان مهم است، توصیه کرد: «استفاده از تکنیک‌هایی مثل کوین‌جوین، پی‌جوین، بیپ۴۷ و کوین‌میکسینگ می‌تواند تا حد زیادی رصد تراکنش‌ها را سخت‌تر کند. همچنین با استفاده از شبکه‌های لایه دوم مثل لایتنینگ عملا امکان رصد تراکنش‌های رمزارزی از بین می‌رود.

 

حمید باطنی نیز درباره راهکارهای حفظ حریم خصوصی در بلاکچین، توضیح داد: «با استفاده از پروتکل‎‌هایی مثل زی‌کی‌اسنارک می توان تا حد زیادی امکان رصد تراکنش‎های بلاکچینی را کاهش داد که این موضوع می‌تواند به حفظ حریم خصوصی کاربران کمک کند.»

 

در ادامه این دورهمی، میثم رضایی با بررسی فاکتورهای مختلف امنیتی شبکه‌های بلاکچینی اظهار کرد: «تعداد نودهای شبکه تاثیر چندانی در پایداری آن نخواهد داشت، بلکه قدرت پردازش ماینرها مولفه اصلی خواهد بود. چراکه افزایش قدرت شبکه بلاکچینی می‌تواند هزینه انجام تراکنش‌ها را کاهش دهد و این موضوع با افزایش حجم تراکنش‌ها، درآمد ماینرها و پایداری شبکه را تضمین خواهد کرد.»

 

این نخستین دورهمی‌ کریپتویی بلاک‌دیز پس از کرونا بود که به میزبانی نوبیتکس برگزار شد.

مطالب مرتبط

قطعی اینترنت ایران
دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌وسوم؛ گفت‌و‌گو با دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌ودوم؛ گفت‌و‌گو با امیرحسین فقیهی، مدیرعامل لحظه‌نگار
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیستم؛ گفت‌و‌گو با علی الیاسی، مدیرعامل ابرآمد
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت هجدهم؛ گفت‌و‌گو با محمدرضا آقایا، مدیرعامل شرکت باسلام
پادکست زوم سئو 24 رضا شیرازی
پادکست زوم قسمت هفدهم؛ گفت‌و‌گو با رضا شیرازی، مدیرعامل شرکت سئو۲۴
پادکست زوم قسمت شانزدهم؛ گفت‌و‌گو با حمیدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت ایوند
پادکست زوم قسمت پانزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر علیرضا توکلی کاشی، متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم تخفیفان
پادکست زوم قسمت چهاردهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تخفیفان
پادکست زوم قسمت سیزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر سعید باجلان، عضو هیات علمی و متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم قسمت دوازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل سهام‌یاب
پادکست زوم قسمت یازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیران ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ
پادکست زوم قسمت دهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل میاره
پادکست زوم قسمت نهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل ابرآروان
پادکست زوم قسمت هشتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل پینکت
پادکست زوم همکاران سیستم
پادکست زوم قسمت هفتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل همکاران سیستم
اسنپ فود
پادکست زوم قسمت ششم؛ گفت‌و‌گو با رییس هیات مدیره اسنپ‌فود
پادکست زوم، قسمت پنجم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تپسی