«تپسی» مجوز افزایش سرمایه گرفت

تپسی موفق به اخذ مجوز افزایش سرمایه ۱۱۰ درصدی از محل آورده نقدی سهامداران شد. مبلغ افزایش سرمایه ۱۲۹ میلیارد تومان بوده و فرآِیند افزایش سرمایه با سلب حق تقدم سهامداران فعلی انجام خواهد شد.

 

در گزارش توجیهی افزایش سرمایه، مدیریت شرکت بیان کرده است که سرمایه فعلی تناسبی با فعالیت های جاری شرکت نداشته و به منظور رشد سهم بازار و سطح درآمد به نقدینگی بیشتر نیاز داریم.

 

اهداف اصلی  طرح افزایش سرمایه به شرح زیر ذکر شده است:

توسعه جغرافیایی و ورود به شهر های جدید ( ارائه خدمات به ۲۰ شهر جدید ) 
تمرکز یبشتر بر بازار شهر های فعلی 
راه اندازی مجدد تپسی لاین که در دوران کرونا متوقف شده بود ( امکان سفر دو تا سه مسافر که مبدا و مقصدشان در مسیر یک دیگر است ؛ مناسب کاربران حساس به قیمت. راه اندازی این طرح سبب کاهش ۳۰% هزینه مسافر و افزایش ۴۰% درآمد راننده می شود. )
توسعه زیر ساخت و شبکه مشتریان نرم افزار تپسی 

 

بر اساس برآورد های مدیریت با انجام افزایش سرمایه تعداد سفر های شرکت تا پایان سال ۱۴۰۱ مشابه عملکرد سال ۱۳۹۸ می شود (دوران قبل از کرونا). با انجام مخارج زیر ساختی و ورود به شهر های جدید در سال ۱۴۰۱، تعداد سفرها در سال ۱۴۰۲ با نرخ رشد بیشتری افزایش می یابد. 

دوره بازگشت سرمایه طرح مذکور (Payback period)، ۲۴ ماه ارزیابی شده است. ارزش فعلی خالص ( Net present Value ) طرح ۷۲ میلیارد تومان و نرخ بازده داخلی ( Internal return rate ) این سرمایه گذاری ۴۶% محاسبه شده است. لازم به ذکر است که نرخ تنزیل ( ِDiscount rate ) به کارگرفته شده جهت محاسبات ۲۲% بوده است.

 

در صورت عملی نشدن افزایش سرمایه شرکت به منظور جبران کمبود نقدینگی خود در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، اخذ تسهیلات بانکی با نرخ ۲۰ درصد و بازپرداخت شش ماهه و با سررسید یک ساله را در دستور کار دارد.

 

منبع: بورس۲۴

link

مطالب مرتبط

خبرهااقتصاد دیجیتال

دانش‌بنیان‌ها ۵ درصد بورس را به خود اختصاص می‌دهند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان ۵ درصد بورس را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: دانش‌بنیان‌ها می‌توانند با ایجاد ارزش سهم مهمی را
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان ۵ درصد بورس…
تپسیخبرها

مدیرعامل تپسی حمله هکرها و سرقت بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد

میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی، دسترسی غیرمجاز به بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد. پیشتر یک کانال‌ تلگرامی اعلام کرد که اطلاعات بیش از ۲۷ میلیون مسافر تپسی
میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی، دسترسی غیرمجاز به بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد. پیشتر…
خبرهااقتصاد دیجیتال

انتقاد دوباره روزنامه کیهان از استارتاپ‌ها

به گزارش استارتاپ ۳۶۰، حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان طی یادداشت جدیدی با عنوان “چرا به «دولت موازی» اجازه فعالیت داده‌اید؟” به تشریح دلایل
به گزارش استارتاپ ۳۶۰، حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان طی یادداشت جدیدی با عنوان “چرا…
خبرهاتاکسی اینترنتی

اسنپ از پرداخت خسارت رای شورای رقابت معاف شد؛ تپسی جبران خسارت می‌کند

براساس اطلاع‌رسانی شرکت تپسی در کدال، شورای رقابت در رای قطعی خود رویه ضدرقابتی اسنپ را تایید کرد. فروردین ماه امسال شورای رقابت خبر داده بود اسنپ علیه تپسی، رویه
براساس اطلاع‌رسانی شرکت تپسی در کدال، شورای رقابت در رای قطعی خود رویه ضدرقابتی اسنپ را…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم