برگزاری دومین همایش بلاک‌دیز در نوبیتکس

علاقه‌مندان رمزارزها برای دومین بار گرد هم آمدند تا تجربیات خود در حوزه اقتصاد رمزارز را به اشتراک بگذارند.

 

رمزارزها چه جایگاهی در اقتصاد و سرمایه‌گذاری دارند؟ فعالان بازار رمزارز برای دومین بار در سری دورهمی‌های بلاکدیز گرد هم آمدند تا پاسخی برای این سوال داشته باشند. این دورهمی‌ها به صورت ماهانه به میزبانی نوبیتکس برگزار می‌شود و در این نوبت، موضوع جایگاه رمزارزها در اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

مهدی مرتضوی، تکنیکالیست و تحلیلگر ارشد بازار رمزارزها درباره انواع استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در این بازار صحبت کرد و گفت مهمترین نکته‌ای که هر تریدر باید به آن توجه کند، رعایت نظم در معاملات است. یک تریدر باید به احساسات خود مسلط باشد و همیشه استراتژی خود را گوشه ذهن خود نگه دارد. او باید به سبب موقعیت‌های مختلف، از ابزار مدیریت ریسک مثل حد ضرر یا استاپ‌لاس استفاده کند تا در صورت اشتباه در پیش‌بینی روند، دچار ضرر و زیان سنگین نشود.

 

در ادامه برنامه، یاشار راشدی، پژوهشگر بلاکچین و از فعالان بازار رمزارز توضیحاتی درباره اکوسیستم اتریوم داد. مباحثی از جمله قراردادهای هوشمند، دیفای و NFTها از جمله کاربردهایی هستند که شبکه اتریوم در اختیار فعالان این حوزه گذاشته که از طریق آن می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی خود را بر بستر بلاکچین پیش ببرند.

 

راشدی با اشاره به اینکه سند خانه یا یک محتوای ویدئویی را می‌توان ‎NFT کرد و در کل برای ثبت مالکیت هر چیزی می توان از NFT استفاده کرد، گفت: وبسایت اُپن سی یکی از مارکت‌پلیس‌هایی است که می‌توان در آن ‎NFT خرید یا فروخت.

 

او درباره آپدیت جدید اتریوم گفت: با تغییر فرآیند تایید تراکنش‌های اتریوم از PoW به PoS در آینده سرعت تراکنش‌ها افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد و این موضوع دست توسعه‌دهندگان اتریوم را بازتر می‌کند و حتی شاید روزی شاهد تشکیل شبکه اجتماعی بر بستر اتریوم باشیم.

 

کاوه مشتاق، مدرس و فعال حوزه ارزهای دیجیتال نیز در دومین دورهمی بلاکدیز درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن صحبت کرد. او درباره صندوق‌های رمزارزی گفت: این صندوق‌ها کمک می‌کنند تا افراد مبتدی با استفاده از فرصت صندوق‌ها بتوانند با خیال راحت‌تری در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کنند و از یک سبد منتخب که توسط یک تیم خبره مدیریت می‌شود استفاده کنند.

 

مهدی نوری، پژوهشگر و مدرس دانشگاه تهران، ضمن بررسی چالش‌ها و معایب و مزایای احتمالی CBDCها یا ارز دیجیتال بانک مرکزی گفت: رمزریال برخلاف برخی مخالفان که آن را متضاد با آرمان‌های آزادی دنیای غیرمتمرکز و حریم خصوصی می‌دانند، لزوما به ضرر اقتصاد توکن‌محور نخواهد بود و می‌تواند به عنوان دوران گذار از اقتصاد سنتی به اقتصاد غیرمتمرکز نقش مثبتی بر عهده داشته باشد. به گفته نوری، گسترش سریع رمزارزها و پیشنهاد نهادهای بین‌المللی از جمله IMF به بانک‌های مرکزی، کشورهای مختلف را به فکر ایجاد رمزارز ملی انداخته است و تا کنون بیش از ۸۰درصد بانک‌های مرکزی کشورها در مسیر تعریف پروژه رمزارز ملی گام برداشته‌اند. در این مسیر کشورهای چین، سوئد، باهاماس، کانادا، ونزوئلا، عربستان سعودی، امارات، کره جنوبی، هند و تایلند جزو کشورهای پیشرو هستند. هرچند، به گفته نوری رمزارز ملی با توجه به برخی چالش‌های اقتصاد ایران، موانعی را در پیش رو دارد. رشد بالای نقدینگی در کشور، عدم انضباط مالی و کسری بودجه، ناترازی بانک‌ها، عدم شفافیت در اقتصاد، مشکلات تامین مالی جمعی و تحریم‌های اقتصادی از جمله این چالش‌ها هستند.

 

نوری معتقد است رمزارز ملی می‌تواند فوایدی برای سیاست‌های پولی بانک مرکزی داشته باشد. بهبود عملکرد سیاست پولی، جلوگیری از خلق نقدینگی بی‌رویه توسط بانک‌ها و امکان ایجاد پول محلی برای استان‌ها از جمله فواید رمزارز ملی برای بانک مرکزی هستند. به گفته او رمزارز ملی می‌تواند باعث افزایش پایداری و امنیت نظام پرداخت کشور و تسهیل پرداخت‌های خرد شود و تاثیرات مثبتی در جهت توسعه مالی و شبکه پرداخت کشور داشته باشد.

 

به اعتقاد نوری، توسعه اقتصاد پلتفرمی، تسریع در گسترش فینتک و ایجاد بستری برای تامین مالی جمعی از دیگر مزایای رمزارز ملی برای اقتصاد کشور خواهد بود. اما در ایران، پروژه رمزریال با چالش‌های بزرگی روبرو است.

 

نوری می‌گوید تمرکز صرف بر ابعاد فنی و توجه نداشتن به ابعاد غیرفنی، اقتصادی، بانکی، حقوقی و … از بزرگترین انتقادات به پروژه رمزریال است. منتشر نکردن جزئیات و اسناد مرتبط با پروژه رمزریال و استفاده نکردن از ظرفیت نخبگان، بخش خصوصی و رویکرد رسانه‌ای نادرست باعث شده پروژه رمزریال بانک مرکزی ایران در هاله‌ای از ابهام باقی بماند. این پژوهشگر حوزه اقتصاد بلاکچین معتقد است عدم هماهنگی با سایر راهکارهای بانک مرکزی در حوزه پرداخت، عدم امکان ممنوعیت و محدودیت جغرافیایی در پول دیجیتال بانک مرکزی، ابهام در زیرساخت فنی پول دیجیتال بانک مرکزی و اصرار بیش از حد بر رمزینه بودن عنوان پول دیجیتال از دیگر موارد قابل توجه در مورد پروژه رمزریال ملی است.

link

مطالب مرتبط

قابلیت جدید یک صرافی ایرانی برای کسب سود؛ خرید تعهدی به نوبیتکس اضافه شد

پس از تجربه موفق ویژگی موقعیت فروش تعهدی، صرافی نوبیتکس «موقعیت خرید تعهدی» را نیز همراه با ضریب در موقعیت فروش و خرید تعهدی به سرویس‌های خود اضافه کرده است. موقعیت
پس از تجربه موفق ویژگی موقعیت فروش تعهدی، صرافی نوبیتکس «موقعیت خرید تعهدی» را نیز همراه…

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟ همه چیز درباره توکن FTM و سریع‌ترین اکوسیستم کریپتو

فانتوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که از یک گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG) به جای بلاک‌چین برای پشتیبانی از شبکه‌ای با هدف به حداکثر رساندن سرعت و مقیاس‌پذیری استفاده
فانتوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که از یک گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG) به جای بلاک‌چین…
نوبیتکسخبرها

انتشار ترجمه کتابچه دیفای از سوی نوبیتکس

نوبیتکس، ترجمه کتابچه‌ای در حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) شامل چیستی دیفای، معرفی ابزارها و پلتفرم‌های فعال در این حوزه و همچنین آخرین آمار از روندهای مرتبط با
نوبیتکس، ترجمه کتابچه‌ای در حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) شامل چیستی دیفای، معرفی ابزارها و پلتفرم‌های…

نوبیتکس؛ ۲ و نیم میلیون نصب اپلیکیشن اندرویدی، ۵.۳ میلیون کاربر

تعداد نصب اپلیکیشن نوبیتکس از طریق استورهای اندرویدی درحالی از ۲ و نیم میلیون نصب گذشت که تعداد کاربران این صرافی نیز در حال حاضر در مرز پنج میلیون و سیصد هزار کاربر
تعداد نصب اپلیکیشن نوبیتکس از طریق استورهای اندرویدی درحالی از ۲ و نیم میلیون نصب گذشت…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم