خودتحریمی و فرصت سوزی، اقتصاد ایران را تضعیف کرد

رئیس اتاق تهران معتقد است ایران در کنار فشارهای ناشی از تحریم با اعمال انواع خودتحریمی‌ها، دست به فرصت‌سوزی زده و از رقبای خود در منطقه و آسیا عقب مانده است.

 

رئیس اتاق تهران با اشاره به وضعیت توسعه اقتصادی در برخی کشورهای آسیا و منطقه تصریح کرد: آنچه در کشور قطر رخ داد نمونه خوبی برای مقایسه است. قطر شاید به اندازه بوشهر وسعت داشته باشد اما با استفاده از ظرفیت میادین نفتی و گازی مشترک به سطح بالایی از درآمد دست یافته است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران در هفتمین مراسم تقدیر از کارآفرینان و جشنواره امین‌الضرب اظهار کرد: در سال‌های گذشته تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه‌های قابل توجهی وارد کرد. از سویی نتوانسته‌ایم سرمایه خارجی مورد نیاز را جذب کنیم و همین موضوع به عقب ماندگی اقتصاد ایران در برخی حوزه‌ها منجر شده است و از سوی دیگر مشکلات اقتصادی به محدود شدن سفره مردم و سختی معیشت آنها نیز دامن زده است.

وی با بیان این‌که در کنار تحریم‌های خارجی برخی خودتحریمی‌ها نیز به عاملی برای سخت‌تر شدن شرایط اقتصاد ایران تبدیل شده گفت: ما هیچ راهی جز استفاده از حداکثر توان داخلی و به کارگیری تمام ظرفیت‌ها برای عبور از شرایط فعلی نداریم. در این زمینه بخش خصوصی می‌تواند بسیار کارگشا باشد اما متاسفانه نه تنها از ظرفیت این بخش به درستی استفاده نشد که حتی با برخی برخوردها شرایط را برای فعالیت فعالان اقتصادی واقعی نیز دشوار کردند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: در این موضوع تردیدی وجود ندارد که به جز آزادی و عدالت، اقتصاد یکی از اصلی‌ترین ارکان جامعه است و می‌توان گفت اگر وضعیت اقتصادی کشور خوب باشد، حال تمام جامعه بسیار بهتر خواهد بود. اما در کنار محدودیت‌های خارجی وضعیت داخلی نیز به شکلی مدیریت شده که فرصت‌هایمان را از دست بدهیم.

خوانساری با اشاره به وضعیت توسعه اقتصادی در برخی کشورهای آسیا و منطقه تصریح کرد: آنچه در کشور قطر رخ داد نمونه خوبی برای مقایسه است. قطر شاید به اندازه بوشهر وسعت داشته باشد اما با استفاده از ظرفیت میادین نفتی و گازی مشترک به سطح بالایی از درآمدها رسیده و از این طریق سرمایه‌گذاری خارجی کسب کرده و حتی جام جهانی فوتبال برگزار می‌کند در کنار آن کشورهایی مانند ترکیه یا مالزی نیز در این سال‌ها در سطح خود پیشرفت‌های خوبی کردند.

وی ادامه داد: این‌که ما در ایران نتوانسته‌ایم پیشرفت کنیم ناشی از ضعف مدیریتی ماست. در ایران نسل جوان و تحصیلکرده آماده حضور در صحنه‌های اقتصادی هستند که هرگز مقدمات لازم برای فعال شدن این جوان‌ها را فراهم نکرده‌ایم و وضعیت امروز نشان می‌دهد که نتوانسته‌ایم از فرصت‌ها به خوبی بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دولتی در ایران فرصت طلایی توسعه را از ما گرفت. امروز باید با کنار گذاشتن اختلافات بازگشت به خودباوری و اعتماد به نسل جوان از حداکثر پتانسیل و ظرفیت خود استفاده کنیم و با بهبود سرمایه اجتماعی و به کارگیری حداکثر ظرفیت اقدامات لازم را برای پیشرفت اقتصادی به کار ببندیم.

 
 
link

مطالب مرتبط

خبرها

کمپین محیطی متفاوت دکتردکتر؛ مروری بر اولین قدم‌های بلند یک برند فعال در حوزه سلامت

از جاده قدیم نرو! احتمالا شما هم بنرهای جدید دکتردکتر را که با روبان از آیینه بغل خودرویتان وصل شده را به‌تازگی دیده‌اید؛ پیامی از یکی برندهای فعال در صنعت پزشکی که
از جاده قدیم نرو! احتمالا شما هم بنرهای جدید دکتردکتر را که با روبان از آیینه…
دیجی‌کالا

دیجی‌کالا از امکان خرید چکی خبر داد

امکان خرید از طریق چک در دیجی‌کالا فراهم شد. کاربران دیجی‌کالا از سراسر ایران در این کمپین جدید، از طریق دیجی‌پی اعتبار کسب کرده و با استفاده از آن خرید می‌کنند.
امکان خرید از طریق چک در دیجی‌کالا فراهم شد. کاربران دیجی‌کالا از سراسر ایران در این…
ایرانسل

تندیس زرین ۶ ستاره روابط عمومی سرآمد به ایرانسل رسید

دهمین دوره «آیین تقدیر از سرآمدان روابط‌عمومی ایران»، نشان ویژه «مدیر ارشد تعالی‌گر ارتباطی» را به دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل اعطا کرد. ایرانسل در این
دهمین دوره «آیین تقدیر از سرآمدان روابط‌عمومی ایران»، نشان ویژه «مدیر ارشد تعالی‌گر ارتباطی» را به…
تپسی

معطل کردن راننده‌ها توسط مسافر، پرتکرارترین شکایت ثبت‌شده در مرکز تماس تپسی

با انتشار یک گزارش آماری، تپسی از چگونگی تعامل مسافران و راننده‌ها ذیل خدمات تاکسی اینترنتی پرده برداشت. شرکت تپسی با انتشار گزارشی به نام «رفتار سفر کاربران در
با انتشار یک گزارش آماری، تپسی از چگونگی تعامل مسافران و راننده‌ها ذیل خدمات تاکسی اینترنتی…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم