بلاکچین صنعت بیمه را متحول می‌کند؟

فناوری نوظهور بلاکچین قابلیت‌ها و پتانسیل‌هایی دارد که بسیاری از آنها برای عموم مردم و حتی برای فعالان حوزه آی تی شناخته نشده است. استفاده از بلاکچین در صنعت بیمه یکی از این ظرفیت‌هااست. بلاکچین این قابلیت را دارد که قواعد کسب‌وکار را در حوزه بیمه زیرورو کند. این فناوری نوپا می‌تواند شرکت‌های بیمه را در کاهش هزینه‌ها، تسریع در روند پرداخت، ارتقای شفافیت و جلوگیری از تقلب، انطباق با مقررات و توسعه محصولات بیمه‌ای متناسب با نیازهای بازار یاری کند و به ذی‌نفعان این صنعت اجازه دهد تا به شیوه‌ای امن و رهگیری‌پذیر، داده‌های یکدیگر را با هم به‌اشتراک بگذارند.

علاوه‌براین، بلاکچین قادر است شیوه‌های نوآورانه‌تری را برای خلق محصولات جدید و توسعه بازار بیمه در اختیار بگذارد. شرکت‌های بیمه به‌طور معمول در محیط‌های به‌شدت رقابتی فعال هستند و تمامی مشتریان از خرده‌پا گرفتی تا سازمانی،‌ انتظار دارند بهترین خدمات را با غنی‌ترین تجربه کاربری ممکن دریافت کنند. فناوری بلاکچین می‌تواند فرصت بی‌بدیلی را برای تغییرات سازنده و رشد در صنعت بیمه در اختیار فعالان این حوزه بگذارد.

با کمک قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توان فرایند درخواست بیمه و صدور بیمه‌نامه‌ را با خودکارسازی و حسابرسی‌پذیری بیشتر در بستر بلاکچین انجام داد. بدیهی است که با کاهش هزینه‌ها در صنعت بیمه، می‌توان ضریب نفوذ این صنعت را در جامعه افزایش داد و تنور رقابت در بازار بیمه را داغ‌تر کرد.

زیست‌بوم بلاکچین نیز خود نیازمند خدمات بیمه‌ای است. در این بخش نیز می‌توان گونه‌ای از بیمه سایبری را برای پوشش خسارت‌های احتمالی با عناوین همچون بیمه مالی (ناشی از کیف‌پول‌های داغ و صرافی‌ها)، بیمه سرقت و هک (کیف‌پول‌های سرد و خزانه‌ها)، بیمه مسئولیت حرفه‌ای (برای توسعه‌دهندگان) و اوراق ضمانت (برای پروژه‌های نرم‌افزاری) تعریف کرد.

 

زمینه‌های کاربرد بلاکچین در بیمه

بلاکچین را می‌توان در جای‌جای صنعت بیمه به‌کار گرفت؛ از جمله ثبت ضمانت‌نامه‌ها و اقلام پرارزش، اجرای رویه‌های «شناخت مشتری» و «مقابله با پولشویی»، محصولات بیمه‌ای پارامتریک (شاخص‌محور)، شیوه‌های مبتنی بر بیمه اتکایی، رسیدگی به دعاوی خسارت‌های بیمه‌ای، شیوه‌های توزیع و مدل‌های همتابه‌همتا (P2P)

بلاکچین چگونه می‌تواند بر ثبت ضمانت‌نامه‌ها و اقلام پرارزش تأثیر بگذارد؟

بلاکچین می‌تواند با ایجاد یک تاریخچه معتمد و تغییرناپذیر از مبادی محصولات، سود همه ذینفعان را بیشینه کند، پیگیری مالکیت محصولات و روند دعاوی بیمه‌ای را حتی فراتر از مرزها به‌طور آنی انجام دهد و با تسهیل به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها تلاش‌های متقلبانه برای دریافت خسارت‌ را کاهش دهد.

 

تسهیل فرایندهای KYC/AML در صنعت بیمه

بلاکچین می‌تواند یک انباره دست‌کاری‌ناپذیر از داده‌های مشتریان ایجاد کند و آن را میان سازمان‌های بیمه‌گر به‌اشتراک بگذارد. همچنین می‌تواند احتمال بروز خطا را کاهش دهد و تلاش‌های برای همکاری چندجانبه و صرفه‌جویی در زمان و هزینه را دوچندان کند. از طرفی بلاکچین می‌تواند رویت‌پذیری فعالیت‌های مشتریان و نظارت بر رویه‌های انطباق با مقررات بالادستی را بهبود ببخشد.

 

نقش بلاکچین در حوزه بیمه‌های پارامتریک

بلاکچین قادر است تمام با بخش عمده فرایندهای صدور بیمه‌های پارامتریک را خودکار کند، خط‌ مشی‌ها را در یک قرارداد هوشمند بگنجاند و وظیفه اجرای بیمه و پرداخت خسارت را به یک «اوراکل» محول کند. همچنین می توان بر بستر بلاکچین، تمامی معاملات را بدون دخالت انسانی، تسویه کرد. از سوی بلاکچین می تواند دیگر فرایندهای بیمه‌گری مرتبط با صدور اوراق قرضه بلایای طبیعی و دیگر انواع اوراق مرتبط با بیمه (ILS) را تسهیل و امکان استفاده از اوراق بیمه‌ای جبران خسارت تأخیر پرواز و محصولات کشاورزی را فراهم کند.

 

بلاکچین چگونه بر بیمه اتکایی تأثیر می‌گذارد؟

بلاکچین می‌تواند به بیمه‌گران اولیه، بیمه‌گران اتکایی، کارگزاران، نهادهای ناظر و دیگر ذی‌نفعان اجازه دهد تا داده‌های خود را در یک محیط امن و شفاف به‌اشتراک بگذارند، مدل‌سازی ریسک، حسابرسی‌ها و ارزیابی‌ میزان پایبندی به قوانین را خودکار کند و ریسک‌ها و تعهدات را در یک قرارداد هوشمند ضددستکاری به هم پیوند بزند و بگنجاند.

بلاکچین همچنین قادر است یک پایگاه معتمد، ضددستکاری و شفاف از دعاوی مطالبه ایجاد کند، سیلوها و انباره‌های داده سنتی و احتمال وقوع تقلب در دعاوی را کاهش دهد و به بیمه‌شدگان، آزادی بیشتری برای دسترسی به داده‌هایشان اعطا کند.

 

توزیع خدمات در بستری واحد

بلاکچین می‌تواند میان اقدامات ذی‌نفعان متعدد حاضر در صنعت بیمه، هماهنگی ایجاد کند، به بیمه‌شدگان اجازه دهد تا روی یک بستر واحد به چندین بیمه‌گر دسترسی مستقیم داشته باشند و در تعیین سیاست‌های مدیریتی مشارکت کنند. تراکنش‌های مربوط به پرداخت حق بیمه یا دریافت خسارت‌ها نیز در این بستر تسریع می‌شود.

از سوی دیگر، بلاکچین می‌تواند با خودکارسازی امور و نگه‌داری دارایی‌ها در خزانه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند، بیمه‌گری فردبه‌فرد، دوطرفه یا متقابل را تسهیل کند. این سیستم می‌تواند به خلق مدل‌های بیمه‌گری تازه‌ای بنجامد که در آنها سیاست‌گذاری‌ها بر مبنای توکن‌سازی و سهام‌گذاری توکن‌ها، هم‌سو می‌شود‌.

در حال حاضر صنعت بلاکچین صنعتی در حال توسعه است و شرکت‌های بزرگ مشغول بررسی ورود به این عرصه هستند. شرکت های زیادی در حوزه تبادلات مالی فناورانه در ایران فعال هستند که می‌توانند در عرصه بلاکچین نوآوری‌های زیادی داشته باشند. صرافی رمزارزی نوبیتکس یکی از شرکت‌هایی است که اعلام کرده در برنامه‌های آینده‌اش قصد دارد به بخش‌های مختلف مالی بر بستر بلاکچین خدمات‌دهی کند.

link

مطالب مرتبط

خبرها

پادکست اخبار استارتاپی هفته؛ از ربات دیجی‌کالا تا رفع تحریم ابرآروان

پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته در ایران را دنبال می‌کند. در قسمت ۲۳۸ این پادکست، از ربات
پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته…
خبرها

تلگرام اکنون ۹۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد

پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته است. به گفته‌ی او نیمی از این کاربران روزانه به تلگرام مراجعه می‌کنند.
پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته…
خبرها

شاتل ۶۰ درصد سهام صبانت را خرید

محمدحسن شانه‌ساززاده، رییس هیات ‌مدیره شاتل اعلام کرد این اپراتور ابتدای امسال ۶۰ درصد از سهام صبانت را خریداری کرده است. کاهش هزینه‌ها، افزایش توانمدی در بازار و
محمدحسن شانه‌ساززاده، رییس هیات ‌مدیره شاتل اعلام کرد این اپراتور ابتدای امسال ۶۰ درصد از سهام…
خبرها

ماجرای قطع سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی چیست؟

علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد در سال ۱۴۰۳ تاکسی‌های اینترنتی اسنپ و تپسی سهمیه سوخت دریافت نخواهند کرد و شرکت ملی
علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد در سال ۱۴۰۳ تاکسی‌های…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم