باهمتا: «نه» به اینترنت طبقاتی

استارتاپ باهمتا که در زمینه راهکارهای پرداخت فعالیت می‌کند با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود به طرح اینترنت طبقاتی را اعلام کرد. در این طرح که مدت‌هاست توسط وزیر ارتباطات و برخی نهادهای صنفی از آن صحبت می‌شود، گفته می‌شود که کسب‌وکارهای متقاضی می‌توانند از اینترنت بدون محدودیت و فیلتر بهره‌مند شوند؛ راهکاری که به اینترنت طبقاتی برای عده‌ای خاص تعبیر شده است.

در این راستا روز گذشته وزیر ارتباطات سامانه جدیدی به نام ۴۰۳ دات آنلاین را معرفی کرد که سرویس مخصوص برنامه‌نویسان برای دور زدن تحریم‌ها معرفی شده است.

عیسی زارع‌پور، در توضیح راه‌اندازی سامانه مخصوص برنامه‌نویسان گفت: «وعده‌ای برای حل مشکل برنامه‌نویسان داده بودیم، چرا که بخشی از سایت‌های مورد نیاز برنامه‌نویسان، محققان و دانش‌پژوهان به دلیل تحریم برایشان غیرقابل دسترس بود و آنها به نوعی ما را فیلتر کرده بودند.»

متن بیانیه باهمتا در خصوص اینترنت طبقاتی به شرح زیر است:

اخباری مبنی بر آماده شدن بسترهایی برای ثبت نام شرکت‌ها جهت دسترسی به اینترنت بدون محدودیت به گوش می‌رسد. اجرایی شدن این قبیل سیاست‌ها که به اساتید، دانشجوها، پزشکان، شرکت‌های تکنولوژی، نمایندگان مجلس، کارمندان دولت، و اقشار مختلف، اینترنتی با محدودیت‌های متفاوت ارایه شود، عنوانی جز اینترنت طبقاتی ندارد.

دسترسی به اینترنت، یکی از حقوق اصلی در جامعه امروز است و همه در برخورداری از آن باید مساوی و برابر باشند. اینترنت در کشور نه تنها باید آزاد که باید به صورت برابر و مساوی بین تمامی مردم، فارغ از جایگاه و نقش اجتماعی‌شان در دسترس باشد. اگر روزگاری حق تحصیل، یکی از عوامل پیشرفت جامعه و اجزای آن به شمار می‌آمد، امروزه این نقش را اینترنت دارد.

اینترنت طبقاتی، فساد و آسیب‌های جدی را برای کل جامعه به همراه خواهد داشت که زیان آن متوجه همه مردم خواهد بود و ما در باهمتا مسوولیت و وظیفه خود می‌دانیم تا با اینترنت طبقاتی مخالفت کنیم. به همین جهت اعلام می‌کنیم مجموعه باهمتا هرگز برای استفاده از اینترنت طبقاتی اقدامی نخواهد کرد و در کنار مردم از اینترنتی که برای عموم جامعه در دسترس است، استفاده خواهد کرد.

بزرگترین آسیب‌ها و خساراتی که در طول ۸ سال فعالیتِ باهمتا، با آن مواجه شده‌ایم همگی ناشی از سایست‌گذاری‌ها و تصمیمات اشتباه در حاکمیت بوده و در مقطع کنونی، با شرایطی که برای اینترنت بعد از شروع اعتراضات و با تصمیمات اشتباهِ مسئولین بوجود آمده، دیگر چیزی حتی از معنای اینتنرنت هم باقی نمانده است. برآیند این شرایط و عدم وجود امید به تغییر سیاست‌های مسئولین ما را به این جمع‌بندی رسانده که در حال حاضر فعالیت‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری بیشتر را در باهمتا متوقف کنیم.

امیدواریم در آینده نزدیک با تغییر در سیاست‌های پیش‌برنده جامعه که منطبق با اصول جوامع توسعه یافته و آزاد است، ما نیز فعالیت‌های توسعه‌ای خود را در باهمتا برای ساختن جامعه‌ای بهتر از سر بگیریم.

link

مطالب مرتبط

خبرها

یک VOD جدید به نام «شیدا» مجوز گرفت

پلتفرم «شیدا» به عنوان بازیگر جدید شبکه نمایش خانگی از ساترا مجوز فعالیت گرفت. «شیدا» با حضور چهره‌هایی که در سال‌های ابتدایی شبکه نمایش خانگی باعث رونق این صنعت
پلتفرم «شیدا» به عنوان بازیگر جدید شبکه نمایش خانگی از ساترا مجوز فعالیت گرفت. «شیدا» با…
اسنپ

مدیرعامل اسنپ: محرومیت کاربران راننده‌ تاکسی‌های اینترنتی از حق قانونی سهمیه سوخت تبعات متعددی دارد

به گزارش روابط عمومی اسنپ، محمد خلج، مدیرعامل اسنپ اعلام کرد متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۲ سهمیه‌ی سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی – باوجود مصوبه‌ی تصویب‌شده
به گزارش روابط عمومی اسنپ، محمد خلج، مدیرعامل اسنپ اعلام کرد متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۲…
خبرها

پادکست اخبار استارتاپی هفته؛ از ربات دیجی‌کالا تا رفع تحریم ابرآروان

پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته در ایران را دنبال می‌کند. در قسمت ۲۳۸ این پادکست، از ربات
پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته…
خبرها

تلگرام اکنون ۹۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد

پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته است. به گفته‌ی او نیمی از این کاربران روزانه به تلگرام مراجعه می‌کنند.
پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم