مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار «بقراط»: توسعه زیرساخت اینترنت، ضرورت توسعه سلامت دیجیتال است

مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار بقراط با تاکید بر اهمیت توسعه زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت برای توسعه حوزه سلامت دیجیتال، اختلال اینترنت و چالش‌های دسترسی به اینترنت در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ را عامل کاهش ویزیت‌های آنلاین تصویری و افزایش مشاوره‌های پزشکی تلفنی دانست.

 

به گزارش روابط عمومی بقراط، «مهرشاد تیموری»، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار بقراط با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از مشاوره‌های آنلاین منجر به تجویز نسخه الکترونیکی می‌شود. و ۵۰ درصد از این نسخ  را مربوط به تجویز روانپزشکان و متخصصین اعصاب و روان عنوان کرد.

 

مشاوره آنلاین تصویری تا نوبت‌دهی آنلاین در بقراط

مدیرعامل بقراط با توضیح اینکه پلتفرم آنلاین سلامت بقراط، به عنوان یکی از کامل‌ترین پلتفرم‌ها در زمینه ارائه خدمات آنلاین در حوزه سلامت به پزشکان و بیماران است، گفت: «انواع مشاوره‌های آنلاین تصویری، تلفنی و متنی در بقراط ارائه می‌شود.» 

تیموری با اشاره به اینکه در کنار این خدمات، نسخه نویسی الکترونیک تامین اجتماعی و بیمه سلامت نیز ارائه می‌شود، گفت: «پر واضح است که مشاوره‌های آنلاین منجر به صرفه‎جویی بسیاری در زمان و هزینه بیماران خواهد شد.»

به گفته او این روزها که ترافیک تبدیل به یک چالش جدی شده و محدود به ساعت خاصی نیست باید زمان زیادی صرف جابجایی کرد. در چنین شرایطی اهمیت استفاده از تکنولوژی در حوزه سلامت چند برابر می‌شود.

هم‌بنیان‌گذار بقراط با بیان اینکه بیماران، آن هم در شرایط اشتغال باید برای مراجعه به پزشک چند ساعت مرخصی بگیرد و زمان قابل توجهی هم برای انجام معاینه در مطب دکتر باشد، گفت: «این در حالی است که با استفاده از خدمات بقراط این امکان برای بیمار فراهم می‌شود که بدون صرف وقت اضافی و معطلی راس ساعت در هر مکانی با پزشک مورد نظر آنلاین ارتباط برقرار کند.»

 

اینترنت شاه‌کلید حل ترافیک!

او با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت و شرایط دسترسی به اینترنت، گفت: «همه این امکانات و ویژگی‌ها اما زمانی خوب است که شرایط زیرساختی و اینترنت کشور مناسب باشد؛ تا ارتباط  بدون اختلال و مناسبی بر بستر پلتفرم بین بیمار و پزشک شکل بگیرد.»

تیموری با تایید اینکه در دوران پسا کرونا به طور کلی میزان مشاوره‌های آنلاین با کاهش روبرو شده است، گفت: «با وجود این کاهش، پیش از اختلال اینترنت، نسبت به دوران قبل از شیوع کرونا، استفاده از خدمات پزشکی آنلاین همچنان در جایگاه مناسب و رو به رشدی قرار داشت.»

او با توصیف شرایط و ارائه آمارهایی درباره رشد این حوزه، گفت: «در نیمه اول سال ۱۴۰۱ ما شاهد رشد ماهانه ۳۰ درصد مشاوره‌های تصویری بودیم. این در حالی است که نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به دلیل شرایط بسیار نامطلوب و قطعی مکرر اینترنت، شاهد افت شدید استفاده از خدمات آنلاین بودیم.»

 به گفته مدیرعامل بقراط تکرار و استمرار روند اختلال اینترنت، باعث شد تا مشاوره‌های تصویری تا حدی جای خود را به مشاوره‌های تلفنی دهند.

 

نسخه‌نویسی الکترونیک، بعد از آغاز چالش اینترنت

نسخه نویسی الکترونیک یکی دیگر از حوزه‌های سلامت دیجیتال است که اتفاقا وزارت بهداشت  و سازمان‌های بیمه‌گر در سال گذشته تلاش‌های قابل توجهی در راستای توسعه آن کردند، این تلاش‌ها البته در راستای ایجاد و شکل‌گیری پرونده سلامت دیجیتال هم بود.

حالا با وجود مشکلات پیش آمده در جریان دسترسی به اینترنت برای عموم مردم، این سوال مطرح است که بیشترین میزان تجویز نسخه‌های الکترونیک اخیرا مربوط به کدام بیماری‌هاست؟

تیموری در پاسخ به این پرسش، گفت: «در ارتباط با نسخه‌نویسی الکترونیکی، در بین مشاوره‌های آنلاین، حدود ۵۰ درصد نسخه‌های الکترونیکی مربوط به روانپزشکان و پزشکان حوزه اعصاب و روان است.»

او در ادامه توضیحات خود درباره نسخه‌نویسی الکترونیکی با اشاره به اینکه به طور کلی حدود ۳۰ درصد مشاوره‌های آنلاین منجر به تجویز نسخه الکترونیکی می‌شود، گفت: «برای مراجعات حضوری حدود ۲۰ درصد نسخه‌های تجویزی مربوط به پزشکان زنان و زایمان، داخلی و قلب و عروق است.»

link

مطالب مرتبط

خبرها

یک VOD جدید به نام «شیدا» مجوز گرفت

پلتفرم «شیدا» به عنوان بازیگر جدید شبکه نمایش خانگی از ساترا مجوز فعالیت گرفت. «شیدا» با حضور چهره‌هایی که در سال‌های ابتدایی شبکه نمایش خانگی باعث رونق این صنعت
پلتفرم «شیدا» به عنوان بازیگر جدید شبکه نمایش خانگی از ساترا مجوز فعالیت گرفت. «شیدا» با…
اسنپ

مدیرعامل اسنپ: محرومیت کاربران راننده‌ تاکسی‌های اینترنتی از حق قانونی سهمیه سوخت تبعات متعددی دارد

به گزارش روابط عمومی اسنپ، محمد خلج، مدیرعامل اسنپ اعلام کرد متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۲ سهمیه‌ی سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی – باوجود مصوبه‌ی تصویب‌شده
به گزارش روابط عمومی اسنپ، محمد خلج، مدیرعامل اسنپ اعلام کرد متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۲…
خبرها

پادکست اخبار استارتاپی هفته؛ از ربات دیجی‌کالا تا رفع تحریم ابرآروان

پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته در ایران را دنبال می‌کند. در قسمت ۲۳۸ این پادکست، از ربات
پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته…
خبرها

تلگرام اکنون ۹۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد

پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته است. به گفته‌ی او نیمی از این کاربران روزانه به تلگرام مراجعه می‌کنند.
پاول داروف، بنیانگذار تلگرام اعلام کرد که این پیام‌رسان به ۹۰۰ میلیون کاربر ماهانه دست یافته…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم