استارتاپ‌های ترکیه در سه ماهه نخست ۲۰۲۳، مبلغ ۶۱ میلیون دلار جذب سرمایه کرده‌اند

براساس داده‌های گزارش استارتاپ سنتروم (Startup Centrum) که از تحلیل اکوسیستم استارتاپی ترکیه منتشر شده، در فصل نخست سال 2023 میلادی، میزان 61 میلیون دلار جذب سرمایه در میان استارتاپ‌های ترکیه رخ داده است که متوسط این رقم 255 هزار و پانصد دلار برای هر استارتاپ بوده است. در این زمان 77 استارتاپ توانسته‌اند قرارداد جذب سرمایه امضا کنند.

 

این میزان سرمایه‌گذاری توسط 103 سرمایه‌گذار در سه ماهه نخست 2023 محقق شده که 17 تای آنها سرمایه‌گذاران خارجی بوده‌اند که در اکوسیستم استارتاپی کشور ترکیه ورود کرده‌اند.

 

در تصویر زیر نحوه تقسیم سرمایه در شرکت‌های گوناگون استارتاپی ترکیه مشاهده می‌شود. سه حوزه بلاکچین، گیم و سفر، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

60 تا از 77 استارتاپی که جذب سرمایه در سه ماهه اول 2023 انجام داده‌اند در کشور ترکیه مستقر هستند و حدود 40 میلیون دلار سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند. 17 استارتاپ باقی‌مانده که 21 میلیون دلار جذب سرمایه را محقق کرده‌اند، در مکانی خارج از خاک ترکیه دفتر مرکزی خود را برپا کرده‌اند، اما بخش عمده سرویس‌دهی‌شان در داخل کشورشان رخ می‌دهد.

 

نقشه پراکندگی سرمایه‌گذاران در استارتاپ‌های ترکیه در سه ماهه نخست 2023 در تصویر زیر نمایش داده شده است.

 

 

چندی پیش براساس گزارش «فردای اقتصاد» کل میزان سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی ایران در سال 1401 رقمی در حدود 20 تا 54 میلیون دلار اعلام شد.

 

برای مطالعه نسخه کامل گزارش سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی ترکیه در فصل نخست 2023، روی این لینک کلیک کنید.

link

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پر بازدیدها

پادکست زوم