ماجرای افزایش نجومی قیمت یک برند ایرانی؛ در بازار موبایل چه خبر است؟

تحولات بازار رکودی تلفن همراه در هفته‌های اخیر تعجب بسیاری از ناظران مستقل را در پی داشته است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در تیر ماه در بازار تلفن همراه کشور همزمان با بسیاری از بازارهای مصرفی شاهد رکود بی سابقه بودیم. نکته دیگر که این مدعا را تایید می‌کند کاهش معنادار واردات تلفن همراه نسبت به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است. بر این اساس ارزش واردات تلفن همراه در یک روند نزولی قرار گرفته و از سقف ۳ میلیارد دلار وارد کانال ۲.۵ میلیارد دلاری شده است.

در این بین در بازار تلفن همراه کشور که درگیر رقابت بسیار فشرده بین دو برند سامسونگ و شیائومی است، از اواخر تیر ماه شاهد عرضه یک برند جدید  بودیم. گوشی باند از یک برند ایرانی تلفن همراه در دیجی کالا با قیمت تقریبی ۱۰ میلیون تومان پیش فروش شد.

مدتی بعد در پلتفرم مذکور عرضه این برند متوقف شد. هر چند در سابقه گوگل همچنان قیمت ۱۰ میلیون تومانی نخستین مدل از این برند قابل مشاهده است.

حالا در هفته سوم مرداد ماه شاهد تحولات عجیب در بازار هستیم، به عنوان مثال قیمت‌ها در بازار عمده فروشی و خرده فروشی به صورت متوسط نزدیک به ۱۴.۵ میلیون تومان عرضه می‌شود.

از سوی دیگر در برخی خرده فروشی‌ها نیز قیمت این مدل از گوشی‌های هوشمند تا ۱۷ میلیون تومان نیز بالا رفته است.

نکته دیگر اینکه نگاهی به سایت ارزش گمرک ایران نشان می‌دهد ارزش براوردی گمرک در خصوص این کالا برای محاسبه حقوق ورودی نزدیک ۲۳۹ یورو یا ۱۲ میلیون تومان است.

link

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم