لایحه عفاف و حجاب؛ جریمه ۱۵ درصدی از سود سالانه در انتظار پلتفرم‌های متخلف

براساس ماده‌ای از لایحه عفاف و حجاب که در مجلس به تصویب رسید، پلتفرم‌های کاربرمحور موظفند با بهره از سازوکارهای انسانی و هوشمند، مانع انتشار محتوای مروج یا مبلغ بی حجابی یا بدپوششی شوند و در صورت انتشار، این محتواها باید طی ۱۲ ساعت حذف شوند، همچنین سکوهای متخلف در بار نخست به جزای نقدی معادل ۳ تا ۱۰ درصد سود حاصل از درآمد سالانه و در صورت تکرار به جزای نقدی معادل ۷ تا ۱۵ درصد سود سالانه محکوم می‌شوند.

لایحه عفاف و حجاب امروز چهارشنبه ۲۹ شهریورماه در مجلس به تصویب رسید و در ماده ۴۲ این لایحه، به مقررات پلتفرم‌ها در این حوزه اشاره شده که در ذیل آمده است:

همه سکوهای کاربر محور موظفند سازوکارهای انسانی و هوشمند تعدیل محتوا را مورد مطابق مصوبات شورای عالی فضای مجازی یا سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) پیاده سازی و اجرا نمایند و از این طریق مانع انتشار محتوای مروج یا مبلغ برهنگی بی عفتی بی حجابی یا بدپوششی شوند و محتواهای مزبور را حداکثر ظرف مدت دوازده ساعت حذف کنند.

در صورت اهمال در پیاده‌سازی و اجرای این ساز و کارها، ضابطان مطابق صلاحیت‌های قانونی خود حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پس از کشف، مکلفند پس از مستندسازی محتواهای ناقض قانون را حذف و پرونده را جهت تعیین تکلیف به مرجع قضائی ارسال کنند، سکوی متخلف به جزای نقدی معادل سه تا ده درصد (۱۰) سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون و در صورت تکرار به جزای نقدی معادل هفت تا پانزده درصد (۱۵) سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون، محکوم می شود.

در تبصره ای از این ماده آمده است:

چنانچه در سکوهایی که کاربر محور نیستند محتوایی پخش یا منتشر شود که به نحوی برهنگی بی عفتی، بی حجابی یا بدپوششی را ترویج یا تبلیغ کند سکوی متخلف به جزای نقدی معادل هفت تا پانزده درصد (۱۵٪) سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون و در صورت تکرار به جزای نقدی معادل پانزده تا بیست و پنج درصد (۲۵٪) سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون محکوم می‌شود. صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حسب مورد مکلفند از پخش محتواهای مذکور ممانعت کنند. سکوها موظفند حداکثر ظرف مدت دوازده ساعت محتوای مذکور را حذف نمایند، در غیر این صورت مرجع قضائی موظف است با اعلام دستگاههای مذکور حداکثر ظرف مدت یک هفته قرار توقف پخش را صادر نماید.

براساس ماده ۵۲ لایحه عفاف و حجاب که امروز به تصویب رسید، تاکسی‌های اینترنتی باید ظرف ۲ ماه امکان گزارش‌دهی بدحجابی را در سامانه‌های‌شان برای رانندگان فراهم کنند. این خودروها در صورت تخلف، ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد، اما در صورتی که راننده گزارش نقض احکام این قانون توسط مسافر را به سامانه ارسال کند، از پرداخت جریمه معاف می‌شود. همچنین این پلتفرم‌ها موظفند ارتباط آنلاین ماموران فراجا با سامانه‌شان را فراهم کنند. پلتفرم‌های متخلف به پرداخت جزای نقدی معادل سه ماه سود ناشی از درآمد سکو محکوم می‌شوند.

link

مطالب مرتبط

خبرهااقتصاد دیجیتال

نیما نامداری: استارتاپ‌ها از سال ۹۵ سرمایه جدید جذب نکرده‌اند

منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید مهم‌ترین مشکل بخش استارت‌آپ و صنعت دیجیتال در
منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید…
خبرها

حراج اینستاگرامی؛ پادرو آمارهایی از کمپین «چله» خود را منتشر کرد

هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه که از هفته اول آذرماه شروع شده است، فرصتی را برای همه فروشگاه‌های اینستاگرامی
هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه…
سرآواخبرها

با ترکیه شروع کردیم، اما الان یک شرکت‌شان با کل اکوسیستم ما برابری می‌کند!

تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در زمینه خرید و فروش آنلاین به همراه داشته است. با این حال تجارت الکترونیکی در ایران همچنان
تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در…

۱۰ سال پیش چنین روزی؛ عبور قیمت بیت کوین از ۱۰۰۰ دلار

درست ۱۰ سال پیش در چنین روزی، قیمت بیت کوین برای نخستین بار از هزار دلار عبور کرد و رکورد تاریخی تازه‌ای بر جای گذاشت. این رکورد قیمتی درست یک سال پس از نخستین هاوینگ
درست ۱۰ سال پیش در چنین روزی، قیمت بیت کوین برای نخستین بار از هزار دلار…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم