سند پیش‌نویس دانش‌بنیان شدن اقتصاد در اتاق بازرگانی ایران بررسی شد

دومین جلسه کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران، امروز هفتم آبان ماه در اتاق بازرگانی ایران به منظور بررسی سند پیش‌نویس «دانش‌بنیان شدن اقتصاد» برگزار شد.

در این جلسه دکتر افشارتبار از سوی معاونت علمی مهمان حاضر در مراسم بود و به ارایه سند دانش‌بنیان شدن اقتصاد پرداخت. او در این جلسه تصریح کرد که اکنون ۹ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور داریم و کمتر از ۵ درصد صادرات کشور دانش‌بنیانی است.

شاهین ظهوری، نایب رییس کمیسیون دانش‌بنیان اتاق ایران، سهم واقعی صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را زیر ۲.۵ درصد عنوان کرد و آن را با سهم ۴۵ درصدی کشوری همچون سنگاپور قیاس کرد.

یکی از نگرانی‌ها و موارد مورد بحث درباره سند از سوی حاضران در این جلسه، در خصوص استقلال شرکت‌های خصوصی و رقابت توسط شرکت‌های خصولتی و دولتی بود. حاضران خواستار گنجاندن بندهایی در سند بودند که نهادهای حاکمیتی صاحب سرمایه در کشور، با بخش خصوصی دانش‌بنیان رقابت نکنند و در واقع سرمایه‌گذاری انجام دهند.

حسن جلیلی به نمایندگی از ستاد اجرایی فرمان امام در این جلسه عنوان کرد که ستاد سالانه چند صد میلیارد تومان در شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری می‌کند و یکی از شروط ستاد این است که سهامش در شرکت‌ها حداکثر ۴۹ درصد باشد و سیاست خروج بین ۳ تا ۵ سال را دارد.

در انتهای این جلسه عنوان شد که هر کدام از اعضا به نمایندگی از صنعت خود، نظرات‌شان را در خصوص تکمیل سند تا دو هفته دیگر اعلام کنند.

link

مطالب مرتبط

خبرهااقتصاد دیجیتال

نیما نامداری: استارتاپ‌ها از سال ۹۵ سرمایه جدید جذب نکرده‌اند

منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید مهم‌ترین مشکل بخش استارت‌آپ و صنعت دیجیتال در
منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید…
خبرها

حراج اینستاگرامی؛ پادرو آمارهایی از کمپین «چله» خود را منتشر کرد

هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه که از هفته اول آذرماه شروع شده است، فرصتی را برای همه فروشگاه‌های اینستاگرامی
هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه…
سرآواخبرها

با ترکیه شروع کردیم، اما الان یک شرکت‌شان با کل اکوسیستم ما برابری می‌کند!

تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در زمینه خرید و فروش آنلاین به همراه داشته است. با این حال تجارت الکترونیکی در ایران همچنان
تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در…

۱۰ سال پیش چنین روزی؛ عبور قیمت بیت کوین از ۱۰۰۰ دلار

درست ۱۰ سال پیش در چنین روزی، قیمت بیت کوین برای نخستین بار از هزار دلار عبور کرد و رکورد تاریخی تازه‌ای بر جای گذاشت. این رکورد قیمتی درست یک سال پس از نخستین هاوینگ
درست ۱۰ سال پیش در چنین روزی، قیمت بیت کوین برای نخستین بار از هزار دلار…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم