اسنپ در تامین هزینه‌های نمونه‌گیری از سلول‌های بنیادی با محک همکاری می‌کند

اسنپ در پانزدهمین طرح نیکوکاری‌‌کلاب در طرحی با عنوان «مشارکت در تامین هزینه‌های نمونه‌گیری از سلول‌های بنیادی» با خیریه‌ «حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک» همکاری می‌کند.

هدف از اجرای این طرح مشارکت در تامین هزینه‌های نمونه‌گیری از سلول‌های بنیادی برای درمان کودکان مبتلا به سرطان است که با همکاری مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک انجام می‌شود. در حال حاضر، هر بار ثبت HLA شامل نمونه‌گیری و انجام آزمایشات سلول‌های بنیادی حدود ۸۵۰ هزار تومان هزینه دارد. با اجرای این طرح و تامین هزینه‌ ثبت حداقل هزار نمونه از سلول‌های بنیادی داوطلبان، علاوه بر افزایش احتمال پیدا کردن نمونه‌ سازگار، مسیر پیوستن به بانک‌های بین‌المللی سلول‌های بنیادی نیز هموار می‌شود.

پیوند سلول‌های بنیادی، پیوندی زندگی‌بخش

پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز یکی از مهمترین راه‌های درمان سرطان، به ویژه سرطان کودکان است. به همین دلیل، اهدای نمونه‌ این سلول‌ها باعث افزایش احتمال پیدا کردن نمونه‌ سازگار برای افراد نیازمند به پیوند مغز استخوان می‌شود.

در بهترین شرایط تنها ۲۵ درصد افراد می‌توانند از والدین یا خویشاوندان نزدیک خود سلول‌های بنیادی دریافت کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا مراکز پذیره‌نویسی به دریافت نمونه از مراکز خارج از کشور روی آورند. در این روش که هزینه‌ بالایی دارد، تطابق نمونه‌ها از قطعیت لازم برخوردار نیست.

مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک در مرداد ۱۳۹۶ راه‌اندازی شده است. این مرکز اولین مرکز پذیره‌نویسی غیردولتی در ایران و در حال حاضر سومین مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز کشور است.

دکتر منصوره حقیقی، مدیر مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک، در این‌باره می‌گوید: «با گذشت شش سال از راه‌اندازی مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز، بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ نمونه با هدف بی‌نیاز شدن از خارج کشور به ثبت رسید که تاکنون بیش از ۸۲۰ نمونه‌ی اهدا شده با بیماران نیازمند پیوند در کشور و حتی سایر کشورها منطبق شده است.»

پیوند سلول‌های بنیادی‌ خون‌ساز (سلول‌های پیش‌ساز خونی که می‌توانند به سلول‌های بالغ خون تبدیل شوند) یکی از راه‌هایی است که برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله بیماری سرطان به کار می‌رود. در این روند درمانی نوع ژن‌های سازگاری بافتی که در اصطلاح HLA نامیده می‌شود، برای فرد داوطلب مشخص شده و اطلاعات آن در بانک HLA مرکز پذیره‌نویسی ذخیره می‌شود. زمانی که یک بیمار به پیوند مغز استخوان نیاز پیدا می‌کند، سازگاری ژن‌های ثبت شده موجود در این مرکز با بیمار نیازمند پیوند مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت انطباق، سلول‌های بنیادی خون‌ساز با روش‌های کمتر تهاجمی جدید از فرد اهداکننده به بیمار منتقل می‌شود. داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی می‌توانند با مراجعه به مرکز پذیرهنویسی سلولهای بنیادی خون‌ساز محک به طور رایگان HLA تایپینگ خود را ثبت کنند.

نحوه‌​ مشارکت در طرح نیکوکاری اسنپ

آنطور که روابط عمومی اسنپ می‌گوید، کاربران این اپلیکیشن می‌​توانند بدون پرداخت هیچ مبلغی و تنها با امتیازهای اسنپ​‌کلاب خود در این کار نیک سهیم باشند. کاربران برای مشارکت در این طرح می‌توانند از صفحه اصلی سوپراپلیکیشن وارد اسنپ‌کلاب و سپس بخش نیکوکاری شوند و طرح موردنظر را انتخاب کنند. اسنپ، به ازای هر ۲هزار امتیاز کاربران، مبلغ ۴هزار تومان به تامین هزینه‌های آزمایش و ثبت نمونه‌های سلول‌های بنیادی کمک می​‌کند.

در این طرح با فراهم شدن هزینه‌ ثبت حداقل هزار نمونه‌ سلول‌های بنیادی، ضمن دسترسی بیماران به نمونه‌های بیشتر و افزایش احتمال پیدا شدن نمونه‌ سازگار، به اضافه شدن ۵ هزار نمونه‌ دیگر به بانک سلول‌های بنیادی محک و اتصالش به بانک‌های بین‌المللی اهدای سلول‌های بنیادی کمک می‌شود.

link

مطالب مرتبط

اسنپ

اسنپ رکورد خود را با بیش از ۵ میلیون سفر روزانه شکست

به گزارش روابط عمومی اسنپ، در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، اسنپ رکورد ۵ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۶۵ سفر روزانه در سرویس خودرو و باکس را زد. این رکورد در روز چهارشنبه، دوم اسفند،
به گزارش روابط عمومی اسنپ، در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، اسنپ رکورد ۵ میلیون و ۱۳۹…
اسنپ

حراج بزرگ آخر سال اسنپ‌پی آغاز شد؛ تا ۹۰% تخفیف خرید قسطی کالاهای ویژه‌ی نوروز

این روزها حراج آخر سال سرویس اعتباری اسنپ یا اسنپ‌پی آغاز شده است. کاربران این سرویس می‌توانند سبد گسترده‌ای از کالاهای مورد نیاز خود را تا ۹۰% ارزان‌تر و به صورت
این روزها حراج آخر سال سرویس اعتباری اسنپ یا اسنپ‌پی آغاز شده است. کاربران این سرویس…
اسنپ

اسنپ با ۹۹۴ میلیون تومان در تامین هزینه ساخت زمین چمن مصنوعی فوتبال در قصرقند مشارکت کرد

همزمان با روز جهانی عدالت اجتماعی، روابط عمومی شرکت اسنپ، ضمن قدردانی از مشارکت کاربران و اعتمادشان به طرح‌های نیکوکاری‌کلاب اعلام کرد: «اسنپ در سیزدهمین طرح
همزمان با روز جهانی عدالت اجتماعی، روابط عمومی شرکت اسنپ، ضمن قدردانی از مشارکت کاربران و…
اسنپ

۲۰۰ میلیون تومان جایزه گروه اسنپ برای فاتحان پرچم امنیت سایبری

به گزارش روابط عمومی گروه اسنپ، اولین دوره مسابقات فتح پرچم (CTF) گروه اسنپ در تاریخ ۳ اسفند با شرکت‌کنندگانی از سراسر ایران به مدت ۲۴ ساعت برگزار خواهد شد. گروه اسنپ
به گزارش روابط عمومی گروه اسنپ، اولین دوره مسابقات فتح پرچم (CTF) گروه اسنپ در تاریخ…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم