تاخیر وزارت بهداشت در تدوین دستورالعمل فروش اینترنتی دارو علیرغم الزام قانونی

وزارت بهداشت از سمت هیات وزیران موظف شده است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرف دو ماه، دستورالعمل فعالیت سکوهای اینترنتی توزیع دارو را تدوین و ابلاغ کند؛ اما با وجود گذشت ۱۸ ماه در این خصوص هیچ اقدامی از سوی این وزارتخانه صورت نگرفته است.

پلتفرم‌های فروش اینترنتی دارو در ایران کشمکش‌هایی با سازمان غذا و دارو به‌عنوان نهاد تنظیم‌گر داشته‌اند که با تصویب آیین‌نامه «حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت»  از سوی هیئت وزیران در  تاریخ ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ می‌توانست خاتمه یابد. بر اساس ماده ۸ این آیین‌نامه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد که با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرف دو ماه، دستورالعمل فعالیت سکوهای اینترنتی توزیع دارو را تدوین و ابلاغ کند اما با وجود گذشت ۱۸ ماه هیچ اقدامی از سوی سازمان غذا و دارو در پیشبرد آن انجام نگرفته است.

امین کلاه‌دوزان، سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ۶ ماه پس از ابلاغ آیین‌نامه «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت»، طی نامه‌ای مورخ ۳ بهمن ۱۴۰۱ به سازمان غذا و دارو، تجارت الکترونیکی و فروش آنلاین را روندی جهانی و اجتناب‌ناپذیر دانست که در مورد فروش فرآورده‌های سلامت غیردارویی نیز صدق می‌کند و بر بی‌اثری اقدامات قهری نظیر ممنوعیت عرضه تجهیزات پزشکی و مکمل در بستر سکوهای اینترنتی تأکید کرد.

معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز طی نامه‌ای به تاریخ ۲۰/۰۲/۱۴۰۲ به مدیرکل حوزه ریاست سازمان غذا و دارو، خواستار اعلام ضوابط اخذ مجوز به این مرکز جهت ارائه به کسب‌وکارهای اینترنتی متقاضی شد.

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی نیز در تاریخ ۱۰ تیر ۱۴۰۲، طی نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوشت که با وجود پیگیری‌های صورت‌گرفته توسط کمیته حمایت از کسب‌وکار موضوع ماده ۱۲ قانون احکام دائمی کشور، تاکنون مسئولین مربوطه در سازمان غذا و دارو، اقدامات و اصلاحات لازم را انجام ندادند و بدون تعریف مجوز و تهیه ضوابط فعالیت کسب‌وکارهای بازارگاهی میان بیمار و داروخانه، با ثبت شکایت مانع فعالیت کسب‌وکارها در این زمینه می‌شوند.

در این میان، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی که طی نامه‌ای در تاریخ ۲۳/۰۵/۱۴۰۲ به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خواستار پاسخ کافی و مستند این وزارتخانه در خصوص برخی شکایات مطرح شده علیه این نهاد دولتی شد. محورهای کلیدی مدنظر کمیسیون که در نامه مذکور به آن‌ها اشاره شده است، عبارت‌اند از:

  • مغایرت‌های قانونی اعطای مجوز انحصاری توزیع اینترنتی دارو به شرکت سهامی «بیمه دی»، علی‌رغم اعلام ممنوعیت فعالیت «اسنپ دکتر»
  • عدم ابلاغ دستورالعمل تبصره ۲ ماده ۸ «آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت» با وجود گذشت یک سال از ابلاغ این مصوبه
  • عدم تصویب آیین‌نامه‌ای با موضوع ذخیره، پردازش و یا توزیع «داده‌پیام» ‌های مربوط به سوابق پزشکی و بهداشتی، باگذشت ۲۰ سال از تصویب ماده ۶۰ قانون تجارت الکترونیکی

کمیسیون اصل ۹۰ سپس باگذشت حدود ۳ ماه از نامه نخست و پیرو عدم پاسخگویی کامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در تاریخ ۱۶/۰۸/۱۴۰۲ بار دیگر در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، از عدم تدوین دستورالعمل توزیع آنلاین دارو انتقاد کرد و خواستار پیگیری درخواست مطرح شده از این وزارتخانه شد.

در نهایت در تاریخ ۲۰ آذر ۱۴۰۲ جلسه‌ی نظارتی این کمیسیون با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو، و نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور اقتصاد و دارایی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، برگزار شد.

به گفته علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود موضوع اجرای آیین‌نامه «حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت» و تخلف سازمان غذا و دارو در اعطای مجوز انحصاری فروش اینترنتی دارو در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت. کمیسیون طی نامه‌ای در تاریخ ۲۹/۰۹/۱۴۰۲، مصوبات جلسه را به وزارت بهداشت ابلاغ نمود.

اکنون با گذشت بیش از ۲۰ روز از مهلت یک‌ماهه مقرر شده از سوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هنوز نه‌تنها دستورالعمل را ابلاغ نکرده است؛ بلکه رئیس سازمان غذا و دارو طی اظهاراتی در روز ۹ بهمن، بار دیگر بر مخالفت این سازمان با فروش اینترنتی دارو تأکید کرد.

 

منبع خبر: فارس

link

مطالب مرتبط

خبرها

کاندیداهای چهارمین جشنواره نهال فین‌تک اعلام شدند

جشنواره «نهال فین‌تک» رویدادی است که در پایان هر سال با پرداختن به حوزه فین‌تک در ایران و معرفی مجموعه‌ای از راهکارها، محصولات و افراد تأثیرگذار در این حوزه
جشنواره «نهال فین‌تک» رویدادی است که در پایان هر سال با پرداختن به حوزه فین‌تک در…
اسنپ

اسنپ رکورد خود را با بیش از ۵ میلیون سفر روزانه شکست

به گزارش روابط عمومی اسنپ، در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، اسنپ رکورد ۵ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۶۵ سفر روزانه در سرویس خودرو و باکس را زد. این رکورد در روز چهارشنبه، دوم اسفند،
به گزارش روابط عمومی اسنپ، در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، اسنپ رکورد ۵ میلیون و ۱۳۹…
دیجی‌کالا

گنجه؛ راهکاری برای دریافت ارزان و بی‌دردسر سفارش‌ از دیجی‌کالا

شاید شما هم بعد از ثبت سفارش در فروشگاه‌های اینترنتی، برای دریافتش سردرگم شده باشید. ممکن است ساعت‌های تحویل سفارش با زمانی که در خانه یا محل کار هستید هماهنگ نباشد
شاید شما هم بعد از ثبت سفارش در فروشگاه‌های اینترنتی، برای دریافتش سردرگم شده باشید. ممکن…
فیلیمو

۱۵۰ ولاگ از ۲۴ استان کشور به جشنواره فیلیمومدرسه رسید

به گزارش روابط عمومی فیلیمو، تا امروز بیش از ۱۵۰ ولاگ از دانش‌آموزان پایه اول تا نهم از ۲۴ استان کشور برای دومین دوره «جشنواره ولاگ» فیلیمومدرسه ارسال شده است. میثم
به گزارش روابط عمومی فیلیمو، تا امروز بیش از ۱۵۰ ولاگ از دانش‌آموزان پایه اول تا…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم