برای مشاهده نتایج کلید Enter را بزنید

لوگوی کافه‌بازار پس از ۱۰ سال تغییر کرد

ساعت صفر روز دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹ ‌بازار پس از حدود ۱۰ سال نشان خود را تغییر داد و از لوگوی جدید رونمایی کرد. در این تغییر نشان بازار عوض شد و لوگوتایپ بازار هم تغییر جزئی کرد. بازار از این اقدام با عنوان “برند ریفرش” یا تازه سازی نشان در عوض ری‌برندینگ یاد می‌کند، زیرا تغییر در حد بهبود عناصر بصری اتفاق افتاده و با تغییر زیربنایی استراتژیک همراه نیست.

 

در این رابطه حمید حبیب الله، استراتژیست برند کافه‌بازار که مسوولیت این تغییر نشان را بر عهده داشته است به استارتاپ۳۶۰ می‌گوید از چند سال پیش این موضوع مطرح شده بود و افراد مختلف برای آن تلاش‌هایی کرده بودند، اما اقدامی برای تغییر صورت نگرفت؛ «معتقد بودیم این تغییر باید با یک تغییر معنی‌دار استراتژیک یا محصولی همراه باشد..»

 

«از دو سال پیش که تغییر محصول جدی در بازار شروع شد، موضوع تغییر لوگو هم دوباره مطرح شد. بازار بعد از سالها فعالیت به عنوان فروشگاه برنامه‌های اندرویدی، بخش ویدیو را راه‌اندازی کرده بود. با راه‌اندازی سپر امنیت، روی موضوع امنیت پلتفرم تمرکز کرده بودیم. تغییر معنی‌دار اتفاق افتاده بود. فکر کردیم تازه شدن نشان برند کمک می‌کند کاربر هم این تازه شدن و تغییر محصولی را بهتر درک کند.»

 

حبیب الله در پاسخ به این سوال که چرا پس از این زمان طولانی ده ساله در عوض ری‌برندینگ به تغییر لوگو بسنده کرده‌اند می‌گوید: «ری‌برندینگ زمانی اتفاق میفتد که شرکت بخواهد تغییرات کلان در استراتژی یا گروه مخاطب ایجاد کند. تغییر و تحولات بازار از این جنس نبود. ما محصول بازار را با حفظ هویت همیشگی بهبود داده بودیم و باید در مورد لوگو هم همین رویکرد را ادامه می‌دادیم. به همین دلیل برای‌مان منطقی نبود که تغییر رادیکالی در لوگو بدهیم. »

 

مسوول پروژه تازه‌سازی برند بازار در مورد عدم تطابق سبد حصیری قدیمی بازار با هویت مدرن سرویس این شرکت می‌گوید سبد قبلی بازار با ویژگی‌های ظاهری‌اش، تداعی‌هایی برای کاربر ایجاد می‌کرد که مناسب یک محصول دیجیتال نبود. «سبد به عنوان نماد خرید و تداعی‌گر بازار، همچنان برای محصول ما معنی‌دار است. از طرف دیگر این سبد جایگاه مهمی در هویت بصری بازار دارد و بیش از ۴۰ میلیون کاربر ما، بازار را با تصویر سبد می‌شناسند.»

 

حمید درباره واکنش و نظر افراد مختلف به لوگوی جدید می‌گوید در بازار این رویکرد وجود دارد که ما تصمیم‌ها را بدون ارزیابی جنبه‌های مختلف نمی‌گیریم. در این مورد هم چندین مرحله تست گرفتیم تا مطمئن شویم کاربران ارتباط هویتی لوگوی جدید با بازار را درک می‌کنند و آن را به عنوان لوگوی جدید بازار می‌پذیرند. «چندین گزینه برای تغییر  لوگو داشتیم، اما این لوگو انتخاب شد، چون هم ارتباط مفهومی‌اش با بازار درک شد و هم کاربرها دوستش داشتند. در موارد این چنینی معمولا کسانی که بیشتر به برند تعلق خاطر دارند، سخت‌تر با تغییر کنار می‌آیند. طبیعی است که در تیم بازار هم به دلیل همین تعلق خاطر مخالفت‌هایی وجود داشت. اما در نهایت با هم به این تصمیم رسیدیم.» حمید حبیب الله می‌گوید پیش‌بینی‌شان این است که کاربران‌شان طی زمان به لوگوی جدید عادت می‌کنند. بازار هم با این تغییر، تصویر بیرونی‌اش را با هویت درونی محصولش همراه‌تر می‌کند.

 

پادکست گفت‌وگو با حمید حبیب الله، استراتژیست برند کافه‌بازار درباره تغییر لوگو

 

 

دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌وسوم؛ گفت‌و‌گو با دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌ودوم؛ گفت‌و‌گو با امیرحسین فقیهی، مدیرعامل لحظه‌نگار
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیستم؛ گفت‌و‌گو با علی الیاسی، مدیرعامل ابرآمد
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت هجدهم؛ گفت‌و‌گو با محمدرضا آقایا، مدیرعامل شرکت باسلام
پادکست زوم سئو 24 رضا شیرازی
پادکست زوم قسمت هفدهم؛ گفت‌و‌گو با رضا شیرازی، مدیرعامل شرکت سئو۲۴
پادکست زوم قسمت شانزدهم؛ گفت‌و‌گو با حمیدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت ایوند
پادکست زوم قسمت پانزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر علیرضا توکلی کاشی، متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم تخفیفان
پادکست زوم قسمت چهاردهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تخفیفان
پادکست زوم قسمت سیزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر سعید باجلان، عضو هیات علمی و متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم قسمت دوازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل سهام‌یاب
پادکست زوم قسمت یازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیران ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ
پادکست زوم قسمت دهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل میاره
پادکست زوم قسمت نهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل ابرآروان
پادکست زوم قسمت هشتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل پینکت
پادکست زوم همکاران سیستم
پادکست زوم قسمت هفتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل همکاران سیستم
اسنپ فود
پادکست زوم قسمت ششم؛ گفت‌و‌گو با رییس هیات مدیره اسنپ‌فود
پادکست زوم، قسمت پنجم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تپسی