سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی فناپ در استارتاپ «پادرو»

شرکت فناپ از زیرمجموعه‌های بانک پاسارگاد، طی مراسمی آنلاین از سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در پلتفرم خدمات پستی “پادرو” در ازای ۶۲.۵ درصد سهام این شرکت خبر داد. مدیران فناپ اعلام کردند تا ۳ سال آینده رقم ۶۵۰۰ میلیارد تومان را برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی کشور در حوزه‌های مختلف در نظر گرفته‌اند.

پشوتن پورپزشک مدیرعامل پادرو در مراسم آنلاین این رویداد در مورد جذب سرمایه جدید گفت: «پلتفرم‌های ایکامرس را رصد می‌کردیم و به فضای لجستیک فکر می‌کردیم و کم کم به سمت کسب‌وکارهای کوچک و متوسط رفتیم و دیدیم چه فرصتی در این بخش وجود دارد. مشاهده کردیم که این کسب‌وکارها چقدر در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. نخست به عنوان بازارگاه خدمات پستی کارمان را آغاز کردیم و سپس بحث پرداخت را نیز به سرویس‌مان اضافه کردیم.»

مدیرعامل پادرو در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرد تلاش‌مان هدف گرفتن کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بود و بحث سوشال کامرس (تجارت اجتماعی) را دیده بودیم، نیازسنجی می‌کردیم و ویژگی‌های خاصی دارند این کسب‌وکارها. خیلی از این بیزینس‌های سوشال کامرسی نیازهای خاصی دارند و با توجه به اینکه نفوذ تکنولوژی در این بخش بسیار کم بود و ما به دنبال کشف مسیری بودیم تا با روشی ساده و پلتفرمی آسان از آن استفاده کنند.

او در توصیف پادرو تصریح کرد: ما یک زیرساخت نرم‌افزاری هستیم که در لایه عملیات ورود نمی‌کنیم و پلتفرم شرکت‌های پستی و ارسال مرسوله هستیم در واقع. عملا ارتباط دادن این دو با یکدیگر هدف پادرو بوده است. ما زیرساختی هستیم که از دارایی و زیرساخت دیگران استفاده می‌کنیم و سرویس‌دهنده را به مشتری وصل می‌کنیم.

پورپزشک همچنین بیان کرد خدمات‌مان محدود به حوزه دلیوری و ارسال نیست و هدف‌مان این است تا دیگر بخش‌های کسب‌وکارهای شبکه‌های اجتماعی را نیز پوشش دهیم.

در ادامه این مراسم کیوان جامه بزرگی، معاون توسعه راهبردی و امور شرکت‌های فناپ اعلام کرد که این شرکت در حال مشارکت برای افزایش سرمایه خود به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان در مجموعه پادرو است. او اعلام کرد که با این سرمایه‌گذاری ۶۲.۵ درصد از سهام پادرو در اختیار مجموعه فناپ قرار می‌گیرد و ارزش امروز این شرکت ۴۸۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

جامه بزرگی در تشریح این حجم از سرمایه‌گذاری در یک شرکت نوپا که آینده آن چندان مشخص نیست بیان کرد فناپ معمولا عادت دارد به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی برود که فعالیت در آن حوزه سخت است. او اعلام کرد طی یک ماه تا ۴۵ روز آینده یک خبر بزرگ دیگر از سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی کشور داریم. جامه بزرگی همچنین گفت در فناپ برای ۳ سال آینده رقم ۶۵۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم استارتاپی کشور در نظر گرفته‌ایم.

معاون توسعه راهبردی فناپ تصریح کرد امیدواریم در سال جاری منع قانونی برداشته شود و بتوانیم به عنوان وی سی مستقل فناپ نیز فعالیت و سرمایه‌‌گذاری مستقیم در استارتاپ‌ها انجام بدهیم.
در بخش دیگری از این مراسم محمود کریمی رییس هیات مدیره پادرو گفت قصد داریم قصه پادرو را و اینکه چطور چنین تیمی شکل گرفت و به اینجا رسید به زودی منتشر کنیم. او گفت الان راجع به یک تیم ۴۰ نفری صحبت می‌کنیم و تا آخر سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی ۱۰۰ نفر را برای پادرو داریم.

پشوتن پورپزشک در مورد وسعت بازار سوشال کامرس در ایران بیان کرد بیش از ۲۰۰ هزار بنگاه در اینستاگرم کار می‌کنند؛ یک بازار ۴۰ هزار میلیارد تومانی در سال با بیش از ۷۰۰ هزار تراکنش در روز که پادرو سرویس دادن به آنها را هدف گرفته است.

محمود کریمی گفت اگر تلگرام فیلتر نبود پادرو می‌توانست آنجا نیز سرویس بدهد و محدود به اینستاگرام نیست. به اعتقاد او پادرو رقیبی ندارد و هرکجا که نیاز برای ارسال مرسوله باشد پادرو می‌تواند به آنجا ورود کند.

مدیرعامل پادرو گفت یکی از سخت‌ترین تجربه‌های جذب سرمایه را با فناپ داشتیم، اما خیلی agile عمل کردند. «هدف‌مان این بود از مجموعه‌ای جذب سرمایه کنیم که جایی در زنجیره ارزش‌شان داشته باشیم و فقط یک سایلنت پارتنر نداشته باشیم.»

پورپزشک در مورد بحث رقابت توضیح داد که تقابلی با برفرض دیجی‌کالا ندارند و خدمات‌شان به بزرگ شدن این فضا بیشتر کمک خواهد کرد.

مدیرعامل پادرو در مورد مدل درآمدی این شرکت نیز تصریح کرد: «مدل درآمدی‌مان کسب هزینه از بازیگران بخش‌های مختلف زنجیره این کسب وکار است؛ برفرض ترافیکی که برای شرکت‌های پستی ایجاد می‌کنیم و موارد دیگر. حق اشتراک از فروشندگان روی پادرو نیز دریافت می‌کنیم.»

link

مطالب مرتبط

هیات مدیره جدید انجمن وی‌سی انتخاب شد؛ ۲۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ۱۴۰۱

مجمع عمومی انجمن وی‌سی ایران برگزار شد. در این مراسم اعضای دور ششم هیات مدیره این انجمن برگزیده شدند. محمدحسین سجادی نیری (تکنوتجارت)، مهدی سادات رسول (صندوق شریف)،
مجمع عمومی انجمن وی‌سی ایران برگزار شد. در این مراسم اعضای دور ششم هیات مدیره این…

پایان Airbnb در نیویورک

براساس یکی از قوانین محلی در نیویورک که به تازگی به اجرا درآمده است، از این پس همه میزبانان اقامتگاه‌های اجاره کوتاه‌مدت در نیویورک باید در شهرداری ثبت‌نام کنند و
براساس یکی از قوانین محلی در نیویورک که به تازگی به اجرا درآمده است، از این…
خبرها

اعتراض جاجیگا به انحصارطلبی در بازار اجاره اقامتگاه کشور

پلتفرم اجاره اقامتگاه «جاجیگا» با انتشار پستی در برخی کانال‌های تلگرامی به میزبانان اقامتگاه‌ها هشدار داد. جاجیگا با ارسال پیامی برای میزبانان خود، آنها را نسبت
پلتفرم اجاره اقامتگاه «جاجیگا» با انتشار پستی در برخی کانال‌های تلگرامی به میزبانان اقامتگاه‌ها هشدار داد.…
تپسیخبرها

مدیرعامل تپسی حمله هکرها و سرقت بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد

میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی، دسترسی غیرمجاز به بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد. پیشتر یک کانال‌ تلگرامی اعلام کرد که اطلاعات بیش از ۲۷ میلیون مسافر تپسی
میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی، دسترسی غیرمجاز به بخشی از اطلاعات این شرکت را تایید کرد. پیشتر…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم