گزارش دیجی‌کالا و کتاب منتشر شد؛ یک بازار ۱۵۰ میلیون دلاری

شرکت دیجی‌کالا در راستای انتشار داده‌های خود، گزارش تازه‌ای با عنوان «گزارش دیجی‌کالا و کتاب» را منتشر کرد. به گفته دیجی‌کالا این اولین گزارش تخصصی فروش آنلاین کتاب در این فروشگاه اینترنتی است، که با رویکردی داده محور و آماری به بررسی جایگاه کتاب در میان مخاطبان، وضعیت فروش آنلاین کتاب و رفتار و عادت‌های کتاب‌خوانی مخاطبان پرداخته است. این گزارش سعی دارد تا تصویری از موقعیت و جایگاه دیجی‌کالا در بازار کتاب ایران و تاثیر مارکت‌پِلِیس دیجی‌کالا بر این بازار ارایه کند.

 

این گزارش، خرید و فروش آنلاین کتاب در دیجی‌کالا را از ابتدای سال ۱۳۹۹ و شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ بررسی کرده است.

 

در ابتدای گزارش همچون آن‌چه در تصویر زیر آمده، مروری بر وضعیت بازیگران اصلی فروش آنلاین و نیز تعداد عنوان کتاب بر بستر آن‌ها شده است. همچنین دیجی‌کالا در گزارش خود پرفروش‌ترین کتاب‌های سال 2020 جهان را آورده است.

 

براساس این گزارش در سال 1399، 93 هزار عنوان و 117 میلیون جلد کتاب در ایران چاپ شده است. سرانه مطالعه ایرانیان در هفته 116 دقیقه بیان شده است. ارزش کل کتاب‌های منتشر شده کشور در سال گذشته، 4200 میلیارد تومان بوده که این حوزه یک بازار حدودا 150 میلیون دلاری را تشکیل داده است.

 

یکی از بخش‌های جالب گزارش دیجی‌کالا اسلاید زیر است که تعداد کتاب‌فروشی‌های فیزیکی کشور را به صورت گرافیکی به تصویر کشیده است. تعداد کل کتاب‌فروشی‌های فیزیکی بیش از 8 هزار فروشگاه عنوان شده است. دیجی‌کالا همچنین تعداد کتاب‌فروشی‌های فیزیکی را براساس جمعیت هر استان بیان کرده که استان‌های سمنان، اصفهان، یزد و مازندران بیشترین فروشگاه کتاب به نسبت جمعیت‌شان را دارند.

 

دیجی‌کالا می‌گوید از سال 93 فروش آنلاین کتاب را با 3770 عنوان کتاب آغاز کرده و اکنون بیش از 189 هزار عنوان کتاب دارد که رشد تقریبا 50 برابری داشته است. بنابر اعلام گزارش اکنون 1500 فروشنده کتاب در مارکت پلیس دیجی‌کالا فعالیت می‌کنند.

 

بیش از یک میلیون نفر کتاب خریده‌اند

 

دیجی‌کالا در گزارش خود بیان می‌کند که دسترسی یکسان برای فروش کالاهای گوناگون و نیز کتاب را به اقصی نقاط ایران فراهم کرده است. بر این اساس تعداد شهرهای مقصد ارسال کتاب دیجی‌کالا 1842 بوده و تاکنون بیش از یک میلیون نفر از این پلتفرم کتاب خریده‌اند.

 

حجم عمده کتاب‌های فروخته شده در دیجی‌کالا با رقم 90 درصد، از طریق مارکت پلیس آن بوده و در حدود 4 میلیون جلد کتاب در سال 99 در دیجی‌کالا فروخته شده است. ماه‌های بهمن 99 و فروردین 1400 پرفروش‌ترین ماه‌های کتاب دیجی‌کالا بوده است.

 

تهرانی‌ها، بیشترین خریدار آنلاین کتاب

 

گزارش دیجی‌کالا نشان می‌دهد ساکنان استان تهران بیشترین حجم خرید کتاب از این فروشگاه را در سبد خرید خود داشته‌اند. کمترین سهم به استان سیستان و بلوچستان تعلق دارد. واژه «کتاب» در سال 99 رتبه 10 در میان پر جست‌وجوترین کالاها در دیجی‌کالا را داشته است. در تصویر زیر پرفروش‌ترین کتاب‌های دیجی‌کالا در سال 99 و نیم‌سال 1400 آمده است. کتاب «تختخوابت را مرتب کن» و «1984» رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند. آقایان سهم بیشتری را در خرید کتاب به خود اختصاص داده‌اند.

 

تصویری از نرخ مطالعه ایرانیان

 

صفحه 35 گزارش دیجی‌کالا اطلاعات قابل توجهی را بیان می‌کند که طبیعتا یک کسب‌وکار داده‌محور چنین دیتایی را در اختیار دارد. این صفحه از این نظر مهم است که میزان مطالعه کتاب ایرانیان را نمایش می‌دهد و داده‌های مفیدی برای فعالان این صنعت است. دیجی‌کالا می‌گوید تابستان 1400 پیمایشی از کاربران خود که حداقل یک جلد کتاب از دیجی‌کالا خریده‌اند، انجام داده است. بر این اساس 52 درصد افراد جامعه آماری دیجی‌کالا حداقل 3 ساعت در هفته مطالعه غیردرسی دارند؛ آقایان مطالعه بیشتری در طول هفته دارند و افراد با تحصیلات بیش از مقطع کارشناسی کتاب‌خوان‌تر هستند. 43 درصد مطالعه کتاب مربوط به شب و 29 درصد در عصر است. روانشناسی محبوب‌ترین موضوع مورد مطالعه خریداران کتاب از دیجی‌کالا بوده است؛ 85 درصد افراد مطالعه کتاب چاپی را به الکترونیک وصوتی ترجیح می‌دهند و 17 درصد افراد با هدف هدیه دادن کتاب می‌خرند.

 

برای دانلود نسخه PDF گزارش دیجی‌کالا اینجا کلیک کنید.

link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پر بازدیدها

پادکست زوم