گزارش اینفوگرافی هومسا سفر در نوروز ۱۴۰۱

مقایسه حجم سفر و اجاره اقامتگاه در وبسایت هومسا بین نوروز 1400 و نوروز 1401

 

همزمان با فروکش کردن خطر کرونا، شاهد رونق دوباره سفر در تعطیلات نوروز 1401 بودیم. تمام ابعاد سفر از فروش انواع بلیط گرفته تا اجاره اقامتگاه، تخت تاثیر این تعطیلات و تمایل مردم به سفر قرار گرفت و با رشد خوبی مواجه شد. سامانه‌های آنلاین خدمات‌رسانی گردشگری هم از این قاعده مستثنی نبودند و روزهای شلوغی را پشت سر گذاشتند. هومسا هم به عنوان یکی از برترین سامانه‌های آنلاین رزرو اقامتگاه در سرتاسر کشور، نسبت به نورزو 1400 با رشد تقاضا برای خدمات خود مواجه شد و توانست پاسخگوی نیاز بسیاری از کاربران خود در زمینه تامین اقامتگاه به صورت آنلاین باشد.

 

در این گزارش اجمالی به بررسی حجم سفر و اجاره اقامتگاه در وبسایت هومسا در تعطیلات نوروز 1401 پرداخته‌ شده و با حجم سفر و اجاره اقامتگاه در مدت مشابه پارسال مقایسه شده است.

 

بیشترین افزایش تعداد رزرو اقامتگاه در استان‌های تهران و اصفهان رخ داده است. این موضوع نشان می‌دهد حجم سفر به تهران افزایش پیدا کرده است و اصفهان یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر در نوروز به حساب می‌آید.

 

میزان رزرو اقامتگاه در استان تهران در نوروز 1401 نسبت به عید 1400، از 4 درصد به 7.8 درصد افزایش پیدا کرده است. استان اصفهان نیز توانسته حجم رزرو اقامتگاه‌های خود را از 7.9 درصد در عید 1400 به 11.3 درصد در عید 1401 افزایش دهد. 

 

بیشترین کاهش تعداد رزرو اقامتگاه هم در استان‌های مازندران، گیلان و البرز اتفاق افتاده است.

 

در نوروز 1401 رزرو اقامتگاه بوم‌گردی به طور کلی در هومسا مورد استقبال قرار گرفت و میزان آن از 7.6 درصد در عید 1400 به 19.2 درصد در نوروز 1401 افزایش پیدا کرد.

 

در عین حال رزرو آپارتمان در نوروز 1401 چندان با اقبال مواجه نشد و حجم درخواست‌های اجاره آپارتمان در نوروز 1401 از 35.8 درصد به 27.3 درصد در نوروز 1400 کاهش پیدا کرد.

 

این نشان می‌دهد سبک سفرهای بوم‌گردی مورد استقبال قرار گرفته است و مردم به تجربه حال‌وهوای سنتی و بومی علاقه بیشتری نشان می‌دهند. از طرفی دیگر در حجم درخواست‌های ویلا، کلبه و سوئیت تغییر محسوسی ایجاد نشده است.

 

همان‌طور که در تصویر مشخص است، گران‌ترین اقامتگاه‌های هومسا در استان‌های مازندران، هرمزگان و البرز قرار دارد. اقامتگاه‌های قم، زنجان و سمنان در بین ارزران‌ترین اقامتگاه‌های هومسا قرار دارد که در هر سه این استان‌ها، افزایش تعداد رزرو اقامتگاه دیده می‌شود.

 

استان‌های خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و گیلان بیشترین حجم مسافر را به خود اختصاص داده‌اند. استان‌های کرمان، کردستان، ایلام، خراسان جنوبی، اصفهان و البرز در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

موضوعی که به تنوع مقاصد سفر در ایران اشاره دارد و نشان می‌دهد استان‌های شمالی و مقاصد خاص مانند اصفهان و مشهد، تنها انتخاب‌های افراد برای سفر نیستند. البته بازگشت افراد از شهرهای بزرگ به شهر و دیارشان هم در ایجاد این آمار تاثیرگذاراست.

link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پر بازدیدها

پادکست زوم