برای مشاهده نتایج کلید Enter را بزنید

مشاور سازمان توسعه تجارت خبر داد: راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو تا پایان خرداد

مشاور سازمان توسعه تجارت در رویداد استیج اینوتکس ٢٠٢٢ از راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو تا پایان خرداد امسال خبر داد.

 

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲، در سومین روز رویداد استیج اینوتکس ٢٠٢٢ زینب کیشانی، مدیر تحقیق و توسعه اکسکوینو، امیرحسین راد، مدیرعامل نوبیتکس، محمدجواد احمدی، مدیرعامل ققنوس و امیر حسین مردانی، مدیرعامل بیت پین میهمان این نشست بودند. در این نشست تنظیم‌گری و بلاکچین محور اصلی نشست بود.

 

در ابتدای این نشست محمد جواد صمدی، مدیرعامل ققنوس گفت: در این سال‌ها موانع زیادی از سوی حاکمیت و نهادهای دولتی پیش‌روی رمز ارزها بود. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۷ شورای عالی پول‌شویی هر نوع فعالیت رمز ارزها را ممنوع اعلام کرد. ظاهرا این اتفاق برای جلوگیری از یک سری خطرها بود. از طرف دیگر بانک مرکزی ایران هم در پیش‌نویسی هر گونه معامله رمز ارز را ممنوع کرد.

 

صمدی توضیح داد: در سال ۹۸ اما هر نوع معامله رمز ارزها و هر نوع ماینینگ به رسمیت شناخته شد و اعلام شد که برای دور زدن تحریم‌ها می‌توان از رمز ارزها برای واردات انواع کالا استفاده کرد. در سال ۹۹ نیز طرح ساماندهی استخراج رمز ارزها مورد حمایت قرار گرفت.

 

بانک مرکزی اخیرا از رمز ریال به شکل دیجیتال خبر داده که  از آن استفاده کنیم. مقررات انتشار رمز ارز از سوی بانک مرکزی باید تدوین شود.

 

صمدی گفت: این سال‌ها خبرهای خوب و بد و کمبود انرژی بود و به این دلیل محدودیت برای ماینینگ ایجاد کردند.سند تحول رمز ارز در دولت مردمی در اسفند ۱۴۰۰  مطرح شده.

 

اقتصاد قرار است به حکمرانی هوشمند تبدیل شود

از سوی دیگر، امیرحسین راد، مدیرعامل نوبیتکس با اشاره به وضعیت بازار ارزهای دیجیتال گفت: برای بیت کوین روند صعودی پیش‌بینی می‌شود. اگر چه امروز  این رمز ارز  ۲۰ تا۳۰ درصد ریزش داشته اما در دو سال گذشته سود خوبی خواهد داشت. آنچه میتواند منجربه افزایش سرمایه‌گذاری  شود تنظیم‌گری رگولاتورو  البته تدوین سند است. هرچند تنظیم سند در  حوزه رمز ارز و ماینینگ‌ها مانند تنظیم بازار شیر، ماست و … نیست. بنابراین با صبوری و استفاده از فعالان بخش‌خصوصی باید سند جامعی نوشت.

 

راه اندازی سامانه جامع کریپتو

در این میان احمد صالحی، مشاور سازمان توسعه تجارت از راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو تا پایان خرداد خبر داد.

 

او گفت: بعد از اینکه فرایند قانون‌گذاری سامانه جامع طی شد بزودی قرار است فرایند اجرا شروع شود. در ماه‌های آینده احتمالا سامانه نیما کریپتو قرار است راه‌اندازی شود البته این نامی است که فعالان این حوزه بر روی آن نام‌گذاری کردند. با پیشرفت فیزیکی که داشته به نظر می‌رسد تا پایان  خرداد سامانه کریپتو تاسیس ‌شود.

 

او بیان کرد: برای این سند در دوره محسن رضایی، مشاور اقتصادی سابق اقتصادی فرایند پر چالشی طی شد. بخش خارجی به بانک مرکزی و صمت محول شده است. صالحی افزود: رمز ارز  باید با این سند قانونی شود. چنانچه سند رمز ارز تدوین شود ماینینگ برگشت ارز را به همراه دارد و برای چرخه تجاری کشور استفاده می‌شود. نباید بگذاریم ممنوعیت یا محدودیت برای استفاده از رمز ارزها ایجاد شود.

 

در عین حال، امیرحسین مردانی، مدیرعامل بیت‌پین کفت: از سال ۲۰۱۹ روند صعودی در کریپتوکارنسی می‌بینید. هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.

 

در مارکتی مثل اتریوم و بیت کوین میزان ابهام هم کم است و در بلند مدت روند صعودی دارند

همچنین مجتبی توانگر، رئیس کمیته دیجیتال درباره بازار رمز ارز گفت: برخی همکاران می‌گویند رمز ارز بخریم یا خیر؟بنده فقط یک توصیه کلی می‌کنیم که چنانچه قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را دارید به طور کلی از میزان سرمایه‌هایتان پنج درصد بیشتر سرمایه‌گذاری نکنید.

 

او افزود: ابتدا در کمیسیون اقتصادی مجلس نشیتی درباره ساماندهی استخراج رمز ارزها داشتیم اما وقتی با دوستان صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که باید به عرصه‌های مهمتر کاربرد رمز ارز توجه کنیم.

 

به عنوان مثال برای قانون‌مند کردن ارزهای دیجیتال باید یک اجماعی شکل دهیم و  برخی نهادهای خاص ایرادهایی را در زمینه رمز ارزها مطرح کردند که باید صحبت‌های این افراد را نیز شنید.

مطالب مرتبط

دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌وسوم؛ گفت‌و‌گو با دکتر یحیی تابش، استاد دانشگاه استنفورد
پادکست زوم قسمت بیست‌ودوم؛ گفت‌و‌گو با امیرحسین فقیهی، مدیرعامل لحظه‌نگار
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیست‌ویکم؛ گفت‌و‌گو با سینا مومنی، مدیرعامل یکتانت
پادکست زوم قسمت بیستم؛ گفت‌و‌گو با علی الیاسی، مدیرعامل ابرآمد
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت نوزدهم؛ گفت‌و‌گو با آرین اوهانیان، برند دیزاینر
پادکست زوم قسمت هجدهم؛ گفت‌و‌گو با محمدرضا آقایا، مدیرعامل شرکت باسلام
پادکست زوم سئو 24 رضا شیرازی
پادکست زوم قسمت هفدهم؛ گفت‌و‌گو با رضا شیرازی، مدیرعامل شرکت سئو۲۴
پادکست زوم قسمت شانزدهم؛ گفت‌و‌گو با حمیدرضا احمدی، مدیرعامل شرکت ایوند
پادکست زوم قسمت پانزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر علیرضا توکلی کاشی، متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم تخفیفان
پادکست زوم قسمت چهاردهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تخفیفان
پادکست زوم قسمت سیزدهم؛ گفت‌و‌گو با دکتر سعید باجلان، عضو هیات علمی و متخصص بازار سرمایه
پادکست زوم قسمت دوازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل سهام‌یاب
پادکست زوم قسمت یازدهم؛ گفت‌و‌گو با مدیران ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ
پادکست زوم قسمت دهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل میاره
پادکست زوم قسمت نهم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل ابرآروان
پادکست زوم قسمت هشتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل پینکت
پادکست زوم همکاران سیستم
پادکست زوم قسمت هفتم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل همکاران سیستم
اسنپ فود
پادکست زوم قسمت ششم؛ گفت‌و‌گو با رییس هیات مدیره اسنپ‌فود
پادکست زوم، قسمت پنجم؛ گفت‌و‌گو با مدیرعامل تپسی