ایرانیان بیشتر به چه رمزارزهایی علاقه دارند؟

تعداد کاربران بازار رمزارزها در جهان هر سال افزایش پیدا می‌کند، به‌طوریکه در میانه سال ۲۰۲۲ و بر اساس گزارش شرکت دیلی هودل، بیش از ۳۲۰ میلیون نفر در دنیا، دارایی دیجیتال در کیف‌پول رمزارزی خود داشته‌اند.

 

به گزارش اقتصاد آنلاین، در ایران هم تمایل مردم به بازار ارزهای دیجیتال از ابتدا کم نبوده است و گزارش سال ۲۰۲۲ صرافی رمزارز نوبیتکس نشان می‌دهد که یک میلیون نفر تنها در یک سال، به تعداد کاربران این پلتفرم افزوده شده است.

بر پایه گزارش سال نوبیتکس، تا کنون بیش از چهار میلیون و سیصد هزار نفر در ایران در نوبیتکس ثبت‌نام کرده‌اند و با توجه به این رقم، گزارش سال این پلتفرم که آمارهایی درباره میزان تمایل کاربران نوبیتکس به انواع رمزارزها، تعداد معاملات آنها، میزان دارایی رمزارزی کاربران با توجه به سن و جنسیتشان، تعداد سرمایه‌گذاران استان‌های مختلف و… ارائه می‌دهد، می‌تواند برآیندی از تمایل ایرانیان و نوع نگاه آنها به این بازار باشد.  

این گزارش حاکی از این است که علاقه کاربران نوبیتکس به سرمایه‌گذاری، به ترتیب روی دوج‌کوین، تتر، بیت‌کوین، اتریوم، شیبا و کاردانو، بیشتر از سایر رمزارزها بوده است. این در حالیست که در سال پیش از آن، تمایل ایرانی‌ها به ترتیب بر سرمایه‌گذاری روی دوج‌کوین، اتریوم، بیت‌کوین، کاردانو و شیبا بود. البته اطلاعات این بخش، از میزان دارایی نگهداری‌شده در کیف‌پول نوبیتکس کاربران به دست آمده و نشانگر کل سبد سرمایه‌گذاران نیست؛ چراکه برخی از کاربران پس از خرید رمزارز، دارایی خود را به کیف پول شخصی منتقل می‌کنند.

 

 

گرچه رمزارز ترون، جایگاه پایینی در بین محبوب‌ترین رمزارزها از نظر سهم پرتفوی کاربران دارد، اما تعداد زیادی از کاربران حداقل نیم‌نگاهی به ترون دارند، به طوریکه ۱۱.۷ درصد از کاربران حداقل مقداری ترون نگهداری می‌کنند. با توجه به اینکه ۱۳.۵ درصد از کاربران نیز حداقل مقداری تتر در کیف پول خود دارند، می‌توان گفت که تتر، ترون، دوج کوین، بیت‌کوین و ریپل، رمزارزهایی هستند که در کیف‌پول تعداد بیشتری از کاربران یافت می‌شود، هرچند که از نظر ارزش و میزان دارایی، این ترتیب تغییر کرده است.

 

تیک آف خانم‌ها

در حالیکه سال ۲۰۲۱، حدود ۱۶ درصد از کاربران نوبیتکس را خانم‌ها تشکیل می‌دادند، این میزان در سال ۲۰۲۲ به ۲۲ درصد رسیده است و خانم‎ها حضور پررنگ‌تری در این بازار داشته‌اند. البته همچنان میزان دارایی مردان نسبت به زنان بیشتر است و به‌طور میانگین آقایان ۳۷ درصد بیشتر از خانم‎ها دارایی در کیف پول نوبیتکس خود دارند.

مقایسه ترکیب دارایی‌های نگهداری‌شده در کیف پول نوبیتکس خانم‌ها و آقایان نشان می‌دهد دوج‌کوین بین هر دو گروه محبوبیت ویژه‌ای دارد و صرفا نسبت پرتفوها متفاوت است، به‌طوری که آقایان ۱۸.۳ درصد دارایی‌هایشان را به دوج‌کوین اختصاص داده‌اند و این رقم برای خانم‌ها ۱۶.۸ درصد است. دوج‌کوین جزو کوین‌های پرریسک‌تر بازار رمزارزهاست و در سال ۲۰۲۱، خانم‌ها ترجیح داده بودند بیشتر روی کوین‌های کم‌ریسک‌تر مثل اتریوم و بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، اما در سال ۲۰۲۲ خانم‌ها علاقه بیشتری به دوج‌کوین پیدا کردند و بعد از دوج‌کوین نیز، تتر، اتریوم و بیت‌کوین، بیشترین سهم را از میزان دارایی در کیف پول خانم‌ها داشت.

 

دهه شصتی‌های پیشرو 

میانگین سنی کاربران نوبیتکس ۳۵ سال است که نسبت به سال قبل، تغییر چندانی نداشته است. در حال حاضر ۴۰ درصد از کاربران در گروه سنی ۳۱ تا ۴۰ سال هستند که نشان می‌دهد دهه شصتی‌ها در بازار رمزارزها پیشرو هستند. ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها به واسطه جمعیت بیشترشان در بین کاربران نوبیتکس، بیشترین سهم را از کل دارایی‌های رمزارزی به نام خود ثبت کرده‌اند، اما از نظر میانگین دارایی موجود در کیف‌پول کاربران، گروه ۵۱ تا ۶۰ ساله‌ها تقریبا دو برابر میانگین کل کاربران، دارایی رمزارزی در کیف پول نوبیتکس خود دارند و شاخص ثروت بالاتری کسب کرده‌اند. از نظر تعداد معاملات نیز ۳۰ درصد از کل معاملات نوبیتکس را ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها انجام داده‌اند و در راس قرار دارند.

 

مقایسه ترکیب دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران گروه‌های سنتی مختلف نشان می‌دهد جوان‌ترها بیشترین سهم سبد رمزارزی خود را به تتر اختصاص داده‌اند که البته شاید حاکی از این باشد که جوان‌ترها با توجه به ریزشی بودن بازار رمزارزها در روزهای زیادی از سال ۲۰۲۲، با تحلیل خود در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها بوده و با نگهداری تتر، منتظر فرصت خرید رمزارزهایی مثل دوج‌کوین، بیت کوین و اتریوم بوده‌اند. اما با عبور سن کاربران از مرز ۳۰ سالگی، دوج‌کوین به‌عنوان بخش اصلی سبد سرمایه‌گذاری انتخب شده است و کاربران بالای ۶۰ سال نیز به‌طور کلی رفتار متفاوتی نسبت به دیگر گروه‌های سنی دارند.

 

 

تهران همچنان در صدر

تعداد و رویکرد معامله‌گران نیز در استان‌های مختلف متفاوت است. استان‌های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس همچون سال‌های گذشته بیشترین تعداد کاربر را در نوبیتکس دارند. در پایان سال ۲۰۲۲ حدود یک چهارم کاربران نوبیتکس متعلق به استان تهران بود و این گروه، یک سوم از دارایی‌های رمزارزی نگهداری‌شده در نوبیتکس را در اختیار دارند. این استان‌ها از لحاظ تعداد معاملات رمزارزی نیز در صدر قرار دارند. گرچه با اضافه شدن تعداد زیادی از هموطنان استان آذربایجان غربی، سهم این استان از کابران نوبیتکس افزایش پیدا کرده و از البرز پیشی گرفته، اما همچنان کاربران استان البرز با وجود تعداد کمترشان، دارایی بیشتری نسبت به آذربایجان غربی در کیف پول خود دارند.

 

 

تهران، اصفهان و فارس در انتظار فرصت خرید

رقابت سختی بین دوج‌کوین و تتر در کیف‌پول کاربران استان‌های مختلف برقرار است. برنده این رقابت در مجموع دوج‌کوین است، اما در برخی استان‌های مرکزی مثل تهران، اصفهان و فارس، کاربران بزرگترین بخش سبد کیف پول خود را به تتر اختصاص داده‌اند و استان‌های غربی و شرقی به دوج‌کوین وفادار مانده‌اند؛ البته استان خراسان جنوبی متفاوت عمل کرده و شهروندان این استان به شیبا علاقه بیشتری دارند. نگهداری مقدار بیشتری از تتر در بین کاربران استان‌های تهران، اصفهان و فارس نشان می‌دهد که آنها در سال قبل امید بیشتری به کاهش قیمت رمزارزها داشته و با نگهداری تتر، دست به ماشه برای شکار فرصت‌ها نشسته‌ بوده‌اند. در استان تهران کاربران بعد از تتر، بیشترین سهم از سبد دارایی خود را به بیت‌کوین و سپس به دوج‌کوین اختصاص داده‌اند.

 

روزانه ۱۸۵ هزار معامله در نوبیتکس

در سال ۲۰۲۲ به‌طور میانگین روزانه ۱۸۵ هزار سفارش در نوبیتکس منجر به معامله شده که این میزان، نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد کاهش پیدا کرده است. با توجه به رشد ۱۸ برابری معاملات نوبیتکس در سال ۲۰۲۱ و همچنین کاهش حجم معاملات رمزارزها در سال ۲۰۲۲، این روند چندان دور از انتظار نبود.

در سال ۲۰۲۲ هر کاربر نوبیتکس به‌طور میانگین ۱۶ مرتبه رمزارز خرید و فروش کرده و ۶۷ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۹۹۲ سفارش منجر به معامله در نوبیتکس ثبت شده است، بیش از هشت میلیون و ۶۹۸ هزار واریز رمزارزی به نوبیتکس صورت گرفت، بیشتر از ۶ میلیون و ۸۷۳ واریز ریالی انجام شد و ۱۱ میلیون و ۱۸۱ هزار برداشت رمزارزی نیز در نوبیتکس  به ثبت رسید.

 

۳۶ درصد معاملات در شیبا، تتر و دوج‌کوین

درست است که دوج‌کوین بیشترین سهم را از کیف‌پول رمزارزی کاربران نوبیتکس دارد، اما آنها علاقه بیشتری به نوسان‌گیری از شیبا دارند. به همین دلیل است که تعداد معاملات انجام‌شده برای رمزارز شیبا در بازارهای نوبیتکس بیشتر از سایر رمزارزهاست؛ به‌طوری که ۱۳.۸ درصد معاملات نوبیتکس مربوط به این میم‌کوین بوده و تتر و دوج‌کوین در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 

 

بیت‌کوین در راس بازار تتری

در سال ۲۰۲۲، ۹۱ درصد کاربران نوبیتکس از بازار ریالی برای معاملات خود استفاده کرده‌اند و ۹ درصد در بازار تتری معامله کرده‌اند. این نسبت در سال قبل از آن، ۸۹ به ۱۱ بود. اما نکته اینجاست که کاربران بازار تتری که معمولا شامل کاربران حرفه‌ای‌تر است، بیشتر به‌دنبال معامله بیت‌کوین و اتریوم بوده‌اند و شیبا و دوج‌کوین برای آنها در رتبه بعدی قرار گرفته است، این در حال‌است که کاربران بازار ریالی، ببیشترین معاملات را به ترتیب در رمزارزهای شیبا، تتر، دوج‌کوین، ترون، بیت‌کوین و اتریوم داشته‌اند.

 

بیشترین بازدید از صفحه بیت‌کوین

گرچه دوج‌کوین بیشترین سهم دارایی کاربران را به خود اختصاص داده و و شیبا نیز بیشترین تعداد معاملات را داشته است، اما همواره بیشترین بازدید صفحات بازار نوبیتکس مربوط به صفحه بیت‌کوین بوده، به طوریکه ۱۳.۵۳ درصد مراجعه‌کنندگان، پیگیر قیمت و نوسانات قیمت بیت‌کوین بوده‌اند و احتمالا رهبر بازار رمرارزها را عامل اصلی نوسان قیمت در سایر رمزارزها می‌دانند.

نکته دیگر اینکه در ساعات ظهر، میزان بازدید سایت نوبیتکس به اوج خود می‌رسد و شلوغ‌ترین ساعات معاملات رمزارز نیز مربوط به بازه زمانی ۱۱ ظهر تا ۲ بعد از ظهر است. 

 

 

۱۲۰ هزار بار جلوگیری از ضرر

در سال ۲۰۲۲ که قابلیت حد ضرر به نوبیتکش اضافه شد، ۱۲۰ هزار بار این قابلیت برای معاملات فعال و جلوی ضرر و زیان کاربران گرفته شد. از بین تمام حد ضررهای فعال شده، ۱۵ درصد مربوط به شیبا بود و دوج‌کوین با ۱۳.۸ درصد در رتبه بعدی قرار دارد؛ بیت‌کوین، فانتوم و اتریوم با فاصله کمی از یکدیگر در جایگاه‌های بعدی ایستاده‌اند. 

بیشترین هشدار قیمتی که کاربران نوبیتکس در اپلیکیشن خود تنظیم کرده‌اند نیز مربوط به بازار ریالی دوج‌کوین است. با قابلیت تنظیم هشدار قیمت، کاربران می‌توانند محدوده مشخصی را تعیین کنند تا در صورت رسیدن قیمت بازار به آن محدوده، هشدار یا نوتبفیکیشن برایشان ارسال شود. در سال ۲۰۲۲ کاربران بیش از ۱۹۰ هزار هشدار قیمت تناظیم کرده‌اند.

 

بیشترین سئوالات و ابهامات

گرچه بیش از ۱۳ سال از خلق بیت‌کوین می‌گذرد، اما همچنان این فناوری، حتی در لایه خرید و فروش که لایه رویی این صنعت است، برای بسیاری پیچیده به نظر می‌رسد و افراد زیادی درباره نحوه واریز و برداشت و… سئوالاتی دارند.

پرتکرارترین موضوع از بین موضوعاتی که کاربران درباره آن از پشتیبانی نوبیتکس کمک می‌خواهند واریز و برداشت رمزارز است. ۳۸.۷ درصد مکالمات چت آنلاین، تیکت و مرکز تماس نوبیتکس به این موضوع اختصاص دارد. واریز و برداشت ریالی با ۲۱.۶ درصد در رتبه دوم و موارد مربوط به معاملات رمزارز با ۱۵.۴ درصد در رتبه سوم پرتکرارترین موضوعات مورد سئوال، قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون و ۲۷۲ هزار مرتبه از طریق چت آنلاین سایت و اپلیکیشن، کاربران با نوبیتکس در ارتباط بوده اند و سئوالاتشان را مطرح کرده‌اند. همچنین به ۱۱۳ هزار و ۳۲۶ تیکت پاسخ داده شده، ۱۹۸ هزار کاربر با مرکز تماس ارتباط برقرار کرده‌اند و بیش از ۶ هزار و ۵۸۸ تماس تصویری نیز با کاربران ثبت شده است.

گزارش سال نوبیتکس می‌تواند با توجه به تعداد کاربران آن، تحلیلی از رویکرد و روحیات ایرانیان در بازار رمزارزها را پیش روی تحلیلگران، تصمیم‌گیران و کاربران بازار رمزارزها و صنعت بلاکچین در ایران قرار دهد؛ صنعتی که هر روز بیشتر جای خود را در بازارهای مالی و صنایع مختلف جهان باز می‌کند.

link

مطالب مرتبط

خبرها

مشتریان منحصر بفرد سینماتیکت به بیش از ۵ میلیون نفر رسید

سامانه فروش بلیت آنلاین «سینماتیکت» اعلام کرد در فروردین ۱۴۰۳ به بیش از ۵ میلیون مخاطب منحصر به فرد رسیده است. این پلتفرم از ابتدای فروردین ۱۴۰۳، ۸۷۰ هزار بلیت به
سامانه فروش بلیت آنلاین «سینماتیکت» اعلام کرد در فروردین ۱۴۰۳ به بیش از ۵ میلیون مخاطب…
تخفیفان

احتمال سرمایه‌گذاری گلرنگ در تخفیفان

نازنین دانشور اعلام کرد که پس از همکاری تخفیفان با تپسی، احتمال دارد گلرنگ در تخفیفان نیز سرمایه‌گذاری کند. نازنین دانشور، هم‌موسس و مدیرعامل اسبق تخفیفان در
نازنین دانشور اعلام کرد که پس از همکاری تخفیفان با تپسی، احتمال دارد گلرنگ در تخفیفان…
ایرانسل

آغاز فاز دوم عملیات توسعه فیبر نوری ایرانسل در قائم‌شهر

با امضای قرارداد پروژه توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و فرمانداری و شهرداری شهرستان قائمشهر، فاز دوم عملیات اجرایی شبکه
با امضای قرارداد پروژه توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و…
کافه بازار

سرویس پرداخت مستقیم «بازارپی» به تپسی اضافه شد

سرویس پرداخت بازارپی به تازگی روی تپسی پیاده‌سازی شده و از این پس، کاربران با به‌روز‌رسانی نسخۀ جدید تپسی، می‌توانند از این سرویس استفاده نمایند. با پیاده‌سازی
سرویس پرداخت بازارپی به تازگی روی تپسی پیاده‌سازی شده و از این پس، کاربران با به‌روز‌رسانی…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم