از ایده تا کارآفرینی در کانادا

تبدیل یک ایده رویایی به یک کسب و کار پر رونق به یک اکوسیستم حمایتی و دسترسی به منابعی نیاز دارد که نوآوری و رشد را پرورش می‌دهد. در کانادا، کارآفرینان در یک محیط ایده آل سرشار از فرصت‌ها قرار دارند که امکان موفقیت آنها را دوچندان می‌کند.

پیمایش در اکوسیستم حمایتی کانادا

تعهدی که کشور کانادا به تقویت کارآفرینی دارد از طریق منابع بی‌شمار دولتی و غیردولتی مشهود است که برای پاسخگویی به نیازهای مختلف استارت‌آپ‌ها طراحی شده‌اند. از جمله‌ این حمایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه‌های حمایتی در کشور کانادا
برنامه ویزای استارتاپ برای کارآفرینان بین‌المللی، برنامه ویزای استارتاپ کانادا راهی برای اخذ اقامت دائم است. کارآفرینان با حمایت از یک ونچر کپیتال (Venture capitals)، انجل اینوستورها (angel investors) و انکوباتورها (incubators) ، نه تنها می توانند کسب و کار خود را در کانادا ایجاد کنند، بلکه از اقتصاد پایدار و محیط نظارتی حمایتی این کشور نیز بهره‌مند شوند.
برنامه‌های بودجه فدرال طرح‌هایی مانند برنامه کمک به تحقیقات صنعتی (IRAP) و برنامه تشویقی مالیاتی تحقیقات علمی و تجربی (SR&ED) حمایت مالی و مشوق‌های مالیاتی را برای فعالیت‌های تحقیقاتی ارائه می‌کنند. این برنامه‌ها نقش مهمی در تقویت نوآوری در بخش‌های مختلف دارند.
برنامه‌های حمایت استانی هر استان کانادا برنامه‌ها و مشوق‌های خاصی را برای حمایت از کارآفرینان محلی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، راهنمای برنامه کسب و کار انتاریو.

انتاریو، اطلاعات جامعی در مورد فرصت های تامین مالی، خدمات پشتیبانی کسب و کار، و الزامات قانونی متناسب با استارتاپ‌های مستقر در انتاریو ارائه می‌دهد.

 

انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌ها کانادا دارای یک شبکه قوی از انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌های استارتاپی است که منتورینگ، فرصت‌های شبکه‌سازی و دسترسی به بودجه را فراهم می‌کند. سازمان‌های مهم عبارتند از MarS Discovery District در تورنتو، که از استارت‌آپ‌ها در حوزه سلامت، فناوری پاک و فین‌تک پشتیبانی می‌کند، و آزمایشگاه تخریب خلاق (CDL) با مکان‌هایی در سراسر کانادا که بر سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر علم و فناوری تمرکز دارند.
ونچر کپیتال‌ها (Venture capitals) و انجل اینوستورها (angel investors) کانادا محل استقرار سازمان‌های حمایتی مانند ونچر کپیتال‌ها (Venture capitals)و انجل اینوستورها (angel investors) است. سازمان‌هایی مانند Canadian Venture Capital and Private Equity Association (CVCA) ارتباطات بین کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را تسهیل می‌کنند و به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کنند تا بودجه لازم برای رشد خود کسب کنند.

فضای حمایتی و رویدادهای شبکه‌سازی

شهرهایی مانند ونکوور، مونترال و کلگری میزبان گروه‌های مختلف استارتاپی با رویدادهای منظم، مسابقات و کارگاه‌های کارآفرینی هستند. این گردهمایی‌ها فرصت‌های ارزشمندی را برای کارآفرینان فراهم می کند تا با همتایان، رهبران صنعت و همکاران بالقوه ارتباط برقرار کنند.

دسترسی به بودجه و حمایت مالی

بودجه و حمایت‌های مالی گوناگونی برای حمایت از کارآفرینان وجود دارد از جمله کمک‌های مالی و وام‌های دولتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سرمایه‌گذاری آنجل و همچنین اعتبارات و مشوق‌های مالی که به شرح زیر است:

بودجه و حمایت مالی
کمک‌های مالی و وام‌های دولتی علاوه بر برنامه های فدرال مانند IRAP و SR&ED، دولت‌های استانی مختلف کمک های مالی و وام‌هایی را برای حمایت از رشد و نوآوری استارتاپ‌ها ارائه می‌دهند. برای مثال، Innovate BC در بریتیش کلمبیا بودجه‌ای را برای توسعه فناوری فراهم می‌کند، در حالی که Alberta Innovates از تحقیقات و تلاش‌های تجاری‌سازی حمایت می‌کند.
سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سرمایه‌گذاری آنجل اکوسیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر کانادا (VC) قوی است و دارای صندوق‌های متعددی است که در بخش‌های مختلف مانند فناوری، مراقبت‌های بهداشتی و انرژی پاک تخصص دارند. شبکه‌های سرمایه‌گذار آنجل در سراسر کشور به استارت‌آپ‌های امیدوارکننده کمک مالی و راهنمایی در مراحل اولیه ارائه می‌کنند.
اعتبارات و مشوق‌های مالیاتی فراتر از SR&ED، کانادا طیفی از اعتبارات مالیاتی و مشوق‌هایی را ارائه می‌دهد که به نفع استارت‌آپ‌ها است، از جمله اعتبار برای رسانه‌های دیجیتال، تولید فیلم و ویدئو، و آموزش کارآموزی.

زیرساخت های کارآفرینی در کانادا

زیرساخت کارآفرینی حمایتی در کانادا شامل انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌های استارتاپی و نیز پشتیبانی ویژه صنعتی می‌شود که به شرح زیر است:

 

زیرساخت کارآفرینی حمایتی
انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌های استارتاپی فراتر از نهادهای شناخته شده مانند Mars و Creative Destruction Lab، کانادا دارای شبکه‌ای از انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌های منطقه‌ای و صنعتی است. این سازمان‌ها پشتیبانی مناسب، فضای کاری و دسترسی به فرصت‌های مشاوره‌ای و شبکه‌سازی را فراهم می‌کنند.
پشتیبانی ویژه صنعتی نقاط قوت کانادا در بخش‌هایی مانند هوش مصنوعی، فین‌تک و فناوری پاک است که توسط برنامه‌ها و ابتکارات تخصصی، پشتیبانی می‌شوند. به عنوان مثال، اکوسیستم هوش مصنوعی تورنتو از ابتکاراتی مانند موسسه Vector و آزمایشگاه هوش مصنوعی تورنتو سود می‌برد.

مراکز نوآوری و فضاهای همکاری

از جمله ویژگی‌های جذاب کانادا برای کارآفرینان، مراکز نوآوری شهری و فضاهایی است که برای همکاری و کار مشترک به وجود آمده است:

مراکز نوآوری و فضاهای همکاری
فضاهای خلاقیت شهری شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و مونترال به‌خاطر مناطق پرورش خلاقیت خود معروف هستند که استارت‌آپ‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و مراکز نوآوری شرکت‌ها را در مجاورت خود متمرکز می‌کنند. این هاب‌ها همکاری و اشتراک دانش را تسهیل می‌کنند.

 

فضاهای کار اشتراکی از شهرهای بزرگ تا جوامع کوچکتر، فضاهای کار مشترک، شرایط مناسبی را برای استارتاپ‌ها فراهم می‌آورند، محیطی مشارکتی را تقویت می‌کنند و هزینه‌های سربار را کاهش می‌دهند.

آموزش‌های جانبی و آموزش کارآفرینی

موسسات تحصیلات تکمیلی و منابع آنلاین، آموزش‌های جانبی و آموزش‌های گوناگون کارآفرینی را برای کارآفرینان فراهم می‌آورند:

آموزش‌های جانبی و آموزش کارآفرینی
موسسات تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برنامه‌های کارآفرینی و خدمات پشتیبانی ارائه می‌دهند، مانند DMZ دانشگاه رایرسون و entrepreneurship@UBC در UBC، که منابع آموزشی و راهنمایی‌های لازم را برای کارآفرینان دانشجو فراهم می‌کنند.
منابع آنلاین سازمان‌هایی مانند Startup Canada و Futurpreneur Canada منابع آنلاین و وبینارها را برای حمایت از کارآفرینان در تمام مراحل سفرشان ارائه می‌دهند.

توسعه بین‌المللی و پشتیبانی تجاری

قراردادهای تجارت آزاد در کانادا و خدمات حقوقی و برنامه‌های مختلف تجاری در این کشور به کارآفرینان و افراد خلاق کمک می‌کند تا بتوانند کسب و کار خود را به راحتی گسترش دهند:

توسعه بین‌المللی و پشتیبانی تجاری
امور جهانی کانادا از طریق برنامه‌هایی مانند خدمات کمیسیون تجارت کانادا، استارت‌آپ‌ها برای توسعه بازار بین‌المللی، تأمین مالی صادرات، و بررسی الزامات نظارتی در بازارهای خارجی پشتیبانی دریافت می‌کنند.
قراردادهای تجارت آزاد مشارکت کانادا در موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد مانند CETA و CPTPP دسترسی به بازارهای بین المللی را فراهم می کند و موانع را برای استارتاپ‌های کانادایی که به دنبال گسترش جهانی هستند، کاهش می دهد.
خدمات پشتیبانی حقوقی شرکت‌های حقوقی متخصص در حوزه‌ی استارت‌آپ‌ها، خدمات حقوقی مناسبی از جمله حفاظت از مالکیت معنوی، تهیه پیش‌نویس قرارداد و مشاوره‌های مربوط به انطباق‌پذیری سازمانی را ارائه می‌دهند. بسیاری از شرکت‌ها مثل گروه حقوقی بیات، مشاوره‌های اولیه را برای ارزیابی نیازهای استارتاپ و ارائه راهنمایی در مورد تعهدات قانونی ارائه می‌دهند.

وجه مشخصه‌ی اکوسیستم کارآفرینی کانادا، زیرساخت‌های پشتیبانی جامع، گزینه‌های تامین مالی متنوع، و شبکه‌های مشارکتی که استارت‌آپ‌ها را برای نوآوری و رشد توانمند می‌سازد. کانادا با تعهد به تقویت نوآوری، سیاست‌های حمایتی دولتی، و جامعه استارت‌آپی پر جنب و جوش، انتخاب برتر برای کارآفرینانی است که به دنبال راه‌اندازی و گسترش سرمایه‌گذاری‌های خود در صحنه جهانی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی مهاجرت به کانادا از طریق ویزاهای کارآفرینی به‌خصوص ویزای استارتاپ، با کارشناسان گروه حقوقی بیات تماس حاصل فرمایید.

link

مطالب مرتبط

خبرها

دومین رویداد نکست‌ شیفت برگزار شد

این رویداد آموزشی توسط دیجی‌نکست و با همراهی دیجی‌کالا به منظور بررسی رابطه تکنولوژی و منابع انسانی برگزار شد و در آن موضوعاتی همچون تاثیر روندهای کلیدی مانند اتوماسیون، هوش…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم