نشست تخصصی معرفی مدل‌های زبانی همراه اول برگزار شد

نشست تخصصی معرفی و ارائه تعدادی از مدل‌های زبانی توسعه یافته توسط گروه MCINext که سیستم‌های مرتبط هوش مصنوعی، در نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۳ برگزار شد.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، گروه MCINext همراه اول در سومین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی الکامپ ۱۴۰۳، ضمن رونمایی تعدادی از مدل های زبانی توسعه یافته خود شامل سیلک (با ۱.۳میلیارد پارامتر)، آهوران (با ۸ میلیارد پارامتر) و آوا (با ۱۳ میلیارد پارامتر) را با حضور آرش امینی، سرپرست تحقیق و توسعه هوش مصنوعی MCINEXT و حامد تهمورسی، مدیر ارشد فناوری MCINEXT در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران، در نشستی تخصصی کارکردها و ویژگی های هر یک از آنها را ارائه کرد.

در این نشست، علاوه بر تاکید روی توسعه محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی، دستاوردهای این مجموعه از جمله ربات پاسخگو همراه اول و چند مدل زبانی که برای استفاده همگانی در دسترس قرار گرفته اند نیز معرفی شدند.

مدل های زبانی بزرگ (LLM)، سیستم های هوش مصنوعی هستند که با تحلیل و یادگیری از حجم زیادی از داده های متنی، قادر به تولید متن، ترجمه، پاسخ به سوالات و انجام وظایف مختلف زبانی هستند و در حال حاضر نیز با حمایت مرکز تحقیق و توسعه همراه اول توسعه یافته اند.

در ادامه به صورت اجمالی هر یک از مدل های زبانی بزرگ گروه MCINEXT همراه اول معرفی و ارائه شدند.

*مدل زبانی سیلک (Sialk)

مدل زبانی سیلک که از پایه (from scratch) با مجموعه دادگان فارسی در این شرکت آموزش داده شده است، با وجود تعداد پارامتر نسبتا کم، قابلیت زبانی خوبی را به نمایش می گذارد که با ادامه فرآیند آموزش در آینده، از لحاظ دانش نیز بهتر خواهد شد.

*مدل زبانی آهوران (Ahoran)

مدل آهوران بر پایه مدل چند زبانه Llama3 شرکت Meta و به صورت آموزش ادامه دار (continual pretraining)   بر روی یک مجموعه دادگان فارسی توسعه داده شده است. با توجه به قابلیت های زیاد مدل پایه، ادامه آموزش، باعث تقویت تولید متن به زبان فارسی شده در حالیکه قابلیت های دیگر مدل تا حد زیادی حفظ شده است.

کاربردهای تجاری این مدل ها بسیار گسترده و نظیر تولید محتوای متنی خودکار، پشتیبانی مشتریان از طریق چت بات ها، تحلیل احساسات و نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی و ایجاد ابزارهای کمکی برای نویسندگان و مترجمان است. این مدل ها می توانند به شرکت ها در افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و بهبود تجربه مشتری کمک کنند.

*مدل زبانی آوا (Ava)

مدل آوا به منظور پاسخگویی از داخل یک متن داده شده (context) و بر پایه مدل aya از شرکت cohere  توسعه داده شده است.

بر خلاف دو مدل قبلی که جوابگوی سوالات کلی هستند، این مدل نیازمند ارائه اطلاعات اولیه برای پاسخگویی است (RAG) و تا حد امکان از ارائه اطلاعات استفاده شده در حین آموزش پرهیز می کند؛ استفاده اصلی این مدل در ربات های پاسخگوی خاص منظوره است.

علاوه بر آموزش این مدل ها، تلاش شده است تا به کمک روش های همترازسازی (RLHF و DPO) از تولید محتوای آسیب زا جلوگیری شود.

علاقه مندان می توانند از طریق نشانی https://llm.mcinext.org به این مدل های زبانی دسترسی پیدا کنند.

link

مطالب مرتبط

همراه اول

حضور مجموعه کری گیمز به عنوان ناشر بازی‌های موبایلی در الکامپ ۱۴۰۳

مجموعه کری‌گیمز همراه اول به عنوان ناشر بازی‌های موبایلی داخلی و بین‌المللی در رویداد بین‌المللی الکامپ ۱۴۰۳ حضور دارد. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مجموعه کری…
همراه اول

تفاهم صندوق‌های پژوهش و فناوری همراه فاند و صنعت نفت با محوریت هوشمندسازی

صندوق‌های پژوهش و فناوری همراه فاند و صنعت نفت با هدف هوشمندسازی فناوری‌های مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تفاهم کردند. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم