گزارش ماه می اسپیدتست منتشر شد

طبق گزارش اسپیدتست، سرعت اینترنت ثابت در ایران به ۱۵.۲۸ مگابیت بر ثانیه و سرعت اینترنت موبایل به ۳۷.۳۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است. این موضوع منجر به رشد رتبه ایران در بین کشورهای جهان از منظر سرعت اینترنت هم شده و در اینترنت ثابت با دو پله رشد در جایگاه ۱۵۴ قرار گرفته شده و در اینترنت موبایل با سه پله رشد به جایگاه ۷۳ رسیده است. این گزارش می‌افزاید سرعت اینترنت ثابت به‌طور میانگین در دنیا نسبت به ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته و سرعت اینترنت موبایل نیز به‌طور میانگین در دنیا اندکی کاهش داشته است.

به‌ گزارش استارتاپ۳۶۰، اسپیدتست ماهانه گزارشی درباره سرعت اینترنت ثابت و موبایل در جهان و کشورهای مختلف منتشر می‌کند. آخرین گزارش این شرکت مربوط به ماه می ۲۰۲۴ بوده که ساعاتی پیش منتشر شده و بر اساس آن میانه سرعت اینترنت ثابت و موبایل در ایران نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است. در حال حاضر میانه سرعت اینترنت موبایل در کشور به ۳۷.۳۶ مگابیت بر ثانیه رسیده که نسبت به ماه گذشته تقریباً ۵ درصد رشد داشته است. میانه سرعت اینترنت ثابت نیز به ۱۵.۲۸ مگابیت بر ثانیه رسیده که نسبت به ماه گذشته افزایش حدوداً ۷.۵ درصدی را تجربه کرده است.

با نگاهی به آمارهای منتشر شده از اسپیدتست در خرداد سال گذشته نیز می‌توان گفت میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت در کشور نسبت به همین موقع در سال گذشته نیز افزایش داشته است. در خرداد ۱۴۰۲ میانه سرعت اینترنت موبایل در کشور ۳۵.۶۸ مگابیت برثانیه بود که حالا با ۴.۵ درصد رشد همراه شده و میانه سرعت اینترنت ثابت نیز در سال گذشته معادل ۱۲.۶ مگابیت بر ثانیه بود که با نگاهی به عدد فعلی این سرعت، حکایت از رشد ۱۷.۵ درصدی دارد.

به‌نظر می‌رسد با توجه به خواسته‌هایی که دولت بعد از افزایش قیمت اینترنت موبایل و ثابت در کشور از اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت داشته، این شرکت‌ها توانستند با افزایش نقدینگی خود و هزینه‌های جدیدی که به دست آورده‌اند، به رشد سرعت خود کمک کنند. با نگاهی به گزارش‌های اسپیدتست طی ماه‌های گذشته می‌توان گفت عبارت افزایش سرعت اینترنت موبایل در این چند ماه چندین بار برای ایران به کار برده شده و در یکی دو ماه اخیر نیز میانگین سرعت اینترنت ثابت نیز چندین بار افزایش داشته است. توسعه پروژه فیبر نوری در کشور یکی از دلایل رشد سرعت اینترنت ثابت است که با تأخیری چندساله در حال گسترش است. پیش‌تر در ایران با توسعه اینترنت موبایل همراه شده بود و برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، بار اصلی شبکه اینترنت کشور در ایران بر دوش اینترنت موبایل است؛ موضوعی که باید تغییر پیدا کند و فرهنگ نوع مصرف کاربران به سمت استفاده از اینترنت ثابت با استفاده از پروژه‌هایی مثل فیبر نوری برود.

ناگفته نماند رتبه ایران نسبت به سال گذشته همچنان نتوانسته به رتبه بهتری دست پیدا کند. درواقع همانطور که ایران سعی می‌کند در توسعه‌های زیرساختی اینترنتی خود رشد کند، سایر کشورها نیز به همین موضوع اقدام می‌کند و ثابت نمی‌ایستند. از همین حیث رتبه ایران نسبت به سال گذشته در اینترنت موبایل هنوز اختلافی با حدود ده رتبه دارد اما به‌نظر می‌رسد اگر روند تغییرات در این زمینه ادامه داشته باشد، ایران بتواند رتبه خود را نیز ذره ذره ارتقا ببخشد و در جایگاه بهتری نسبت به سایر کشورها قرار بگیرد. افزایش زیرساخت‌های اینترنت موبایل و ثابت در ایران درحالی صورت می‌گیرد که به گفته شرکت‌های خصوصی ارائه‌دهنده اینترنت به‌واسطه تحریم‌ها و افزایش هزینه‌های دلاری، این موضوع نسبت به قبل بسیار سخت‌تر بوده و تلاش مضاعفی برای بهبود اوضاع از سوی این شرکت‌ها می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر در اینترنت کشور موضوع فیلترینگ برخی پلتفرم‌های محبوب و شبکه‌های اجتماعی است که عملاً بر اساس آمارهای مختلف، این فیلترینگ با شکست مواجه شده است. رشد کاربران ایرانی و بازدید از شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و میزان رشد سوشال کامرس (تجارت اجتماعی یا همان خرید از صفحات موجود در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام) و… نشان می‌دهد که کاربران توانسته‌اند این فیلترینگ را دور بزنند. بخش‌هایی از بدنه دولت نیز بارها موضع‌گیری خود را نسبت به فیلترینگ برخی پلتفرم‌ها نظیر گوگل‌پلی، یوتوب و یا دیسکورد اعلام کردند اما به‌نظر می‌رسد که کمیته فیلترینگ و نهادهای ذی‌صلاح این توصیه‌ها را مبنای کار خود قرار نداده و باوجود درخواست‌های چندباره برای رفع فیلترینگ برخی پلتفرم‌ها، با این درخواست‌ها مخالفت می‌شود. شنیده‌ها حکایت از این دارد که شورای امنیت کشور دستور فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ را صادر کرده و دادستانی کشور نیز دستور فیلترینگ دیکسورد را داده است اما همچنان بسیاری از اقدامات کمیته فیلترینگ رسانه‌ای نشده و بسیاری از تصمیمات برای مسدودسازی بدون ساز و کار شفاف صورت می‌گیرد.

در جهان چه خبر است؟

در سطح جهان، سنگاپور مانند چند ماه گذشته همچنان بالاترین سرعت اینترنت ثابت را ارائه می‌کند. میانگین سرعت اینترنت ثابت در این کشور نسبت به ماه پیش بازهم رشد داشته و حالا برابر ۲۸۹.۹۸ مگابیت بر ثانیه است. در رتبه دوم هنک کنگ قرار گرفته که توانسته از رتبه سوم ماه گذشته به این جایگاه برسد و از شیلی جلو بزند و حالا با سرعت ۲۸۲.۴۸ مگابیت برثانیه دومین اینترنت پرسرعت ثابت در دنیا را داشته باشد.

در رتبه سوم، شیلی با یک پله سقوط قرار دارد و با وجود اینکه میانگین سرعتش افزایش یافته اما نتوانسته نسبت به رقبای خود این افزایش را داشته باشد. شیلی حالا با میانگین سرعت ۲۷۴.۴۶ مگابیت بر ثانیه سومین اینترنت پرسرعت ثابت دنیا را دارد.

در بخش سرعت اینترنت موبایل در جهان نیز تغییرات چشمگیری از نظر رتبه‌بندی کشورها نسبت به سال گذشته رخ نداده است. سه کشور همسایه‌مان یعنی قطر، امارات و کویت مانند ماه‌های گذشته پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل در جهان را دارند. میانگین سرعت اینترنت موبایل در این سه کشور بازهم نسبت به ماه‌های قبل افزایش یافته و فاصله آن‌ها با سایر کشورهای دنیا از نظر سرعت اینترنت موبایل روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. درواقع اگر کویت با میانگین سرعت ۲۳۴ مگابیت بر ثانیه رتبه سوم در دنیا را از منظر سرعت اینترنت موبایل را دارد با جایگاه چهارم که متعلق به کشور دانمارک بوده نزدیک به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه اختلاف دارد چرا که دانمارک برای میانگین سرعت اینترنت موبایل در کشور خود عدد ۱۴۷ مگابیت برثانیه را ثبت کرده است.

link

مطالب مرتبط

گزارش سالانه کافه بازار
کافه بازارگزارش و تحلیل

گزارش عملکرد سال ۱۴۰۲ «کافه بازار» منتشر شد؛ تمایل توسعه‌دهنده‌ها به بازی‌سازی

به گزارش استارتاپ۳۶۰، «بازار» به عنوان بزرگ‌ترین اپ استور ایرانی فعالیت خود را از بهمن ۱۳۸۹ آغاز کرد‎ تا بتواند بستری جامع از خدمات، محتوا و محصولات دیجیتال برای کاربران…
خبرها

میکرو وی‌سی، مدل جدید سرمایه‌گذاری شتاب‌دهنده تریگ‌آپ

در نشست خبری معرفی مدل جدید سرمایه‌گذاری شتاب‌دهندۀ تریگ‌آپ، هوش مصنوعی، امنیت غدایی، فناوری‌های مالی و سلامت از جمله اولویت‌های سرمایه‌گذاری این شتاب‌دهنده در مدل جدید میکرو وی‌سی اعلام شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم