سومین گزارش کیفیت اینترنت ایران منتشر شد

سومین گزارش کیفیت اینترنت ایران، که اخیرا در نمایشگاه الکامپ رونمایی شد، نشان می‌دهد که وضعیت اینترنت در ایران همچنان در حالت بحرانی قرار دارد. این گزارش، منتشر شده توسط انجمن تجارت الکترونیک تهران، تاکید می‌کند که اینترنت ایران از نظر اختلال، محدودیت و سرعت در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارد.

طبق داده‌های این گزارش وضعیت کیفیت اینترنت آزاد در ایران نسبت به گزارش قبلی در زمستان ۱۴۰۲، تفاوت چشم‌گیری نداشته است.

نیما قاضی گفت این گزارش با تایید دو طرفه‌ی وزارت ارتباطات و انجمن تجارت الکترونیک تهران منتشر شده است.

حمیدرضا احمدی بیان کرد فیلترینگ در کشور باعث شده تا ۸۴ درصد مردم از فیلترشکن استفاده کنند و این رقم در دو سال اخیر ۳ برابر شده است. به گفته او یک چهارم مردم بابت وی‌پی‌ان‌ها پول پرداخت می‌کنند.

پیرحسینلو مدیرعامل آروان کلاد گفت اگر بخواهیم این ۶۰ صفحه گزارش را در دو‌ جمله خلاصه کنیم تاثیر تحریم‌ها و اصرار بر مقابله با فیلترشکن‌ها در کشور است. پیرحسینلو از کاندیداهای ریاست جمهوری درخواست کرد به صورت شفاف برنامه‌های خود را درخصوص اینترنت و کیفیت آن بیان کنند.

به گفته مدیرعامل آروان کلاد، کاربر ایرانی آ‌پارات را هم با کیفیت پایین‌تری نسبت به یک کاربر در ترکیه که به یوتیوب دسترسی دارد، تماشا می‌کند!

پویا پیرحسینلو در مراسم ارایه گزارش یکی از خواسته‌های اصلی را شفافیت تصمیم‌گیران این حوزه عنوان کرد ‌و درخواست کرد تا هر ۶ رای نمایندگان دولت در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه و ۲ رای نماینده مجلس در این کارگروه به صورت شفاف اعلام شود. تا مشخص شود کسانی که با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند چه نظری دارند.

نیما قاضی، رییس انجمن تجارت الکترونیک، نیز اعلام کرد وضعیت کیفیت اینترنت در ایران نسبت به ۶ ماه گذشته هیچ تغییری نکرده است. نیما قاضی اعلام کرد که داده‌های این گزارش پیش از انتشار برخلاف دوره‌های گذشته در اختیار وزارت ارتباطات گذاشته شده است و در مواردی که نظر آنها با نظر انجمن مخالف بوده ما نظر آنها را نیز در گزارش آورده‌ایم.

او اعلام کرد که در ۶ ماه گذشته هیچ قطعی اینترنت نداشتیم اما در اردیبهشت ماه یک قطعی یک هفته‌ای IPV6 اتفاق افتاد که پیگیری‌ها در این زمینه نتیجه نداد.

حمیدرضا احمدی، نایب رئیس کمیسیون اینترنت انجمن تجارت الکترونیکی نیز با اعلام اینکه هیچ شبکه اجتماعی خارجی در ایران نیست که فیلتر نشده باشد گفت: شبکه اجتماعی توئیچ فقط با ۴ رای فیلتر شده است. طبق گفته او اگر قرار باشد شبکه اجتماعی فیلتر شود با اکثریت نسبی رای به فیلتر داده می‌شود اما اگر قرار باشد از فیلتر خارج شود باید تمامی اعضا در جلسه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه حضور پیدا کنند و رفع فیلتر با اکثریت مطلق آرا صورت گیرد.

 

سومین گزارش کیفیت اینترنت ایران را از اینجا دریافت کنید

link

مطالب مرتبط

خبرها

دومین رویداد نکست‌ شیفت برگزار شد

این رویداد آموزشی توسط دیجی‌نکست و با همراهی دیجی‌کالا به منظور بررسی رابطه تکنولوژی و منابع انسانی برگزار شد و در آن موضوعاتی همچون تاثیر روندهای کلیدی مانند اتوماسیون، هوش…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم