۱۵ شرکت دانش بنیان وارد بورس می‌شوند

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور گفت: در حال حاضر ۳۳ شرکت دانش بنیان در بورس حضور دارند و به زودی ۱۵ شرکت دیگر دانش بنیان وارد بورس می‌شوند.

 

سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور روز گذشته در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، سجام در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر از اقتصادی که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود، اکنون به اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه دارایی‌های مبتنی بر دانش و تکنولوژی در حال تغییر است.

 

وی گفت:‌ وقتی فیس بوک شرکت واتساپ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴۷ میلیون دلار خرید یا اکنون شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می‌شود، یا وقتی شرکت هوبر توانست شرکت کریم امارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ۳ میلیارد دلار خریداری کند، باید بدانیم شرکت‌های دانش بنیان چگونه ارزشیابی می‌شوند و این یکی از چالش‌های بزرگ است،‌ زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

 

به گفته معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور طی توافقاتی که با سازمان‌ها انجام شده ۳۳ شرکت دانش بنیان در بورس به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان حضور دارند و در کشور ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار فعالیت دارند که بزرگترین این شرکت‌ها که در بورس هم حضور دارد شرکت انفورماتیک و آسان پرداخت است که در تابلوی بورس حضور دارد.

 

ستاری با اعلام این خبر که مراحل پذیرش ۲ شرکت دانش بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می‌آیند، گفت: با این حساب تعداد شرکت‌های بورسی ۳۵ عدد می‌شود و ۱۵ شرکت دانش بنیان تأییدیه نهایی گرفته‌اند که وارد بورس شوند.

 

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌ها به جای وام گرفتن از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی‌های خود می‌توانند صورت‌های مالی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده و به راحتی وارد بورس شوند و از طریق بورس به تأمین نقدینگی و تأمین مالی بپردازند. برای آنها معافیت مالیاتی هم در نظر می‌گیریم و همه شرکت‌های دانش بنیان دارای یک دفتر مالیاتی هستند.

 

وی ادامه داد: مهمترین بحث در شرکت‌های دانش بنیان ارزشیابی دارایی نامشهود آنهاست؛ به عنوان مثال یک بشکه نفت که بین ۴۰ تا ۵۰ دلار فروش می‌رود دارای ۱۵۴ لیتر نفت است، اما یک شیشه عطر ۵۰ میلی‌ لیتری ۱۰۰ دلار یعنی ۳ هزار برابر نفت ارزش دارد. یا کشور ما برای واردات داروی فاکتور۷ که اخیراً توانستیم آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داخلی‌سازی کنیم، قبلا ۴۰ میلیون یورو پول می‌داد تا بتواند ۴۰ گرم فاکتور ۷ وارد کند؛ یعنی گرمی یک میلیون یورو بود. یا هم اکنون یک کیلو بذر خیار و یا بذر گوجه فرنگی هیبریدی به ارزش یک کیلو طلاست و این ارزش دانش و نوآوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان می‌دهد.

 

ستاری اضافه کرد: یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق ۳ در ۴ درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان ۱۹ ساله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم که ماهی ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

 

وی همچنین با اشاره به این که سایت آپارات جزو ۷۰ سایت پربیننده دنیا است، گفت: این شرکت چگونه ارزیابی می‌شود؟ ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت جهان اما در فضای اینترنت زبان فارسی نهمین زبان اینترنت دنیاست، حتی تعداد صفحات فارسی در اینترنت چندین برابر صفحات عربی است و این یکی از نمادهای اقتدار کشور است.

 

معاون علمی فناوری رئیس‌ جمهور همچنین با اشاره به توسعه صندوق‌های جسورانه ونچر کپیتال گفت: تاکنون ۹ صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و ۱۰ صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. ۳ صندوق جسورانه جدید وارد بورس می‌شوند و توسعه صندوق‌های جسورانه در بستر بازار سرمایه و بورس و فرابورس انجام می‌شود.

 

ستاری همچنین سامانه جامعه اطلاعات مشتریان، سجام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یک سامانه فوق‌العاده دانست که ۱.۲ میلیون نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ظرف یک ماه احراز هویت کرده و خدمات به آن ارائه می‌کند و سامانه سجام بر اساس فناوری هوش مصنوعی فوق‌العاده به شناسایی مشتریان می‌پردازد. حتی اگر مشتری صورت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم پوشیده باشد این فناوری قابل شناسایی مشتری بورسی است.

 

به گفته وی نرم‌افزارهای جدید بانک‌های اطلاعاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرزندان این سرزمین نوشته‌اند. در سهام عدالت ۵ شرکت دانش بنیان مشغول کار هستند و ما از سازمان بورس تشکر می‌کنیم که اجازه دادند شرکت‌های دانش بنیان وارد کارهای برنامه نویسی برای سهام عدالت شوند.

 

ستاری اضافه کرد: یک زمانی شرکت‌های بزرگ مانند بریتیش پترولیوم، اگزون موبیل یا سیتی گروپ بودند، الان شرکت‌های دانش بنیان مانند آمازون روی بورس آمده‌اند. در ایران هم به زودی شرکت‌های بزرگ بورسی از نوع دانش بنیان‌ها خواهند شد. در حال حاضر ۳۳ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در بورس حضور دارند.

 

منبع: فارس

link

مطالب مرتبط

خبرها

افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی به ۱۰ هزار میلیارد تومان

سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در دومین نمایشگاه تخصصی کار و اشتغال که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: سرمایه صندوق امروز به ۱۰
سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در دومین نمایشگاه تخصصی کار و اشتغال که…
فلایتیو

انتقاد بنیانگذار فلایتیو از اکوسیستم استارتاپی برای جذب نیروهای تعدیل شده این شرکت

ساسان نایب، هم‌بنیانگذار و عضو هیات مدیره فلایتیو با انتشار پستی در صحفه لینکدین خود، حمایت و درخواستِ جذب نیروهای تعدیل شده‌ی فلایتیو توسط شرکت‌های دیگر
ساسان نایب، هم‌بنیانگذار و عضو هیات مدیره فلایتیو با انتشار پستی در صحفه لینکدین خود، حمایت…
علی‌بابا

علی‌بابا اعلام کرد دوره آکادمی بازرگانی رایگان برگزار می‌کند

فقدان نیروی انسانی، به خصوص نیروی متخصص، در سال‌های گذشته یکی از چالش‌های مهم کسب‌وکارها بوده است. در اکوسیستم استارتاپی، این چالش با توجه به مهاجرت گسترده نیروی
فقدان نیروی انسانی، به خصوص نیروی متخصص، در سال‌های گذشته یکی از چالش‌های مهم کسب‌وکارها بوده…
ابرآروانگزارش و تحلیل

آروان‌کلاد نحوه محاسبه و میانگین حقوق کارمندان خود را اعلام کرد

براساس گزارشی که شرکت آروان‌کلاد از نحوه محاسبه و میانگین پرداخت حقوق به کارمندان خود منتشر کرده، میانگین سقف حقوق در این شرکت در سال ۱۴۰۳ رقم حدودی ۱۴۰ میلیون
براساس گزارشی که شرکت آروان‌کلاد از نحوه محاسبه و میانگین پرداخت حقوق به کارمندان خود منتشر…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم