نشست رگولیشن تاکسی‌های اینترنتی؛ مردم خودشان بهتر تنظیم‌گری می‌کنند

اولین نشست از سلسله نشست‌های عصرانه‌های سیاستی با موضوع «تنظیم‌گری تاکسی‌های اینترنتی» به همت انجمن علمی حکمرانی و سیاستگذاری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با حضور آقایان میلاد منشی پور و آقای محسن پورسید آقایی برگزار شد.

میلاد منشی‌پور، مدیرعامل تپسی در این نشست با اشاره به نقش تنظیم‌گر در کشور گفت: «متاسفانه ما یک رگولاتور در کشور نداریم. رقیب ما بازیگر قدری است و ما را اذیت کردند، ولی رقابت خوبی بود.»

او در خصوص ضرورت تنظیم‌گری گفت: شکی در رگولاتوری نیست، اما سوال اساسی این است که تا کجا؟

منشی‌پور با اشاره به سابقه فعالیت‌اش در کشور کانادا بیان کرد: «وقتی در کانادا مشغول کار بودم، با پارلمان این کشور پروژه‌ای را انجام دادیم که چرا اقلام مصرفی در کانادا ۱۰ تا ۱۵ درصد گران‌تر از آمریکاست؟» او ادامه داد: «به این نتیجه رسیدیم که رگولیشن در کانادا بیشتر از آمریکاست و همین امر باعث می‌شد مصرف‌کننده نهایی اقلام را گران‌تر بخرد.»

مدیرعامل تپسی تصریح کرد: «حال در کشور خودمان موضوع پیچیده‌تر است. ما در کشورمان تعدد تصمیم‌گیر نیز داریم. هیچ موضوعی در کشور نیست که یک تصمیم برایش باشد.» او در ادامه گفت: در لحظه‌ای که دو تصمیم برای یک موضوع وجود داشته باشد، دچار مشکل می‌شود. در کشور ما چندین دستگاه برای تصمیم‌گیری وجود دارد.

منشی‌پور در ادامه سخنانش به بحث انباشت قوانین در کشور اشاره کرد و گفت: «در کشور ما آنقدر قوانین زیاد است که برای مثال وقتی به وزارت صمت مراجعه می‌کنیم، خودشان هم نمی‌دانند چقدر قوانین در وزارتخانه‌شان وجود دارد!»

میلاد منشی پور، مدیرعامل تپسی

مدیرعامل تپسی با اشاره به وضعیت پیش از پیدایش تاکسی‌های اینترنتی در کشور گفت: «وقتی وضعیت قبل را بررسی می‌کنیم، اوضاع خیلی به هم ریخته بود.»

منشی‌پور ادامه داد: «چه کسی باید تاکسی اینترنتی را تنظیم‌گری کند؟ به زعم کارشناسان، رگولاتور دولتی ما از متوسط بخش خصوصی برای رگولیت کردن پایین‌تر است. برای همین بخش خصوصی صبح تا شب فکر می‌کند تا چگونه قوانین را دور بزند.»

مدیرعامل تپسی در بخش دیگری گفت: «واقعیت این است امروز دولت هیچ رگولیشنی نگذارد، بهتر است. چون مردم خودشان بهتر تنظیم‌گری می‌کنند. این کلیت موضوع و واقعیت موجود است.»

به گفته منشی‌پور تاکسی‌های اینترنتی یکی از موفق‌ترین مثال‌های رگولیشن در کشور است. او گفت: رگولیشن تپسی ۲ سال طول کشید و اوبر کانادا ۳ سال.

منشی‌پور با مرور موضوع شیوه نرخ‌گذاری کرایه تاکسی‌ها در ایران گفت: «واقعیت این است که اگر رگولاتور به موضوع قیمت‌گذاری ورود می‌کرد، تاکسی اینترنتی دیگر معنی پیدا نمی‌کرد. یک اتفاق خوب افتاد که رگولاتور به این حوزه وارد نشد.»

link

مطالب مرتبط

خبرها

پادکست اخبار استارتاپی هفته؛ از داده‌های دیوار در مورد قهوه و چای تا آمار بلک‌فرایدی دیجی‌کالا

پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته در ایران را دنبال می‌کند. در قسمت ۲۲۴ این پادکست، از
پادکست استارتاپ ۳۶۰ هر هفته جمعه‌ها منتشر می‌شود. این پادکست تازه‌ترین تحولات استارتاپی و تکنولوژی هفته…
خبرهااقتصاد دیجیتال

نیما نامداری: استارتاپ‌ها از سال ۹۵ سرمایه جدید جذب نکرده‌اند

منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید مهم‌ترین مشکل بخش استارت‌آپ و صنعت دیجیتال در
منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید…
خبرها

حراج اینستاگرامی؛ پادرو آمارهایی از کمپین «چله» خود را منتشر کرد

هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه که از هفته اول آذرماه شروع شده است، فرصتی را برای همه فروشگاه‌های اینستاگرامی
هم‌زمان با شروع جشنواره‌های فروش در بیشتر نقاط دنیا، پادرو در قالب یک کمپین ۴۰ روزه…
سرآواخبرها

با ترکیه شروع کردیم، اما الان یک شرکت‌شان با کل اکوسیستم ما برابری می‌کند!

تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در زمینه خرید و فروش آنلاین به همراه داشته است. با این حال تجارت الکترونیکی در ایران همچنان
تجارت الکترونیکی در ایران به سرعت در حال گسترش است و تحولات قابل توجهی را در…

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته

پادکست زوم